GeriEkonomi Avrupa'da faizler yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da faizler yükseldi

Avrupa Merkez Bankası (AMB), faiz oranlarını çeyrek puan artırarak yüzde 3'e çıkardı. İngiltere Merkez Bankası da gösterge niteliğindeki faiz oranlarını, 2005 yılı Ağustos ayında bu yana ilk kez değiştirerek çeyrek puan artırdı ve yüzde 4,75'ye çıkardı.

AMB yönetim kurulunun piyasaların beklentisi doğrultusunda aldığı artırım kararıyla, Euro Kuşağında faiz oranları son 3,5 yılın en yüksek düzeyine çıkmış oldu.

Euro kuşağında enflasyon oranının üç aydır yüzde 2,5 ile AMB'nin resmi hedefi olan yüzde 2 tavanının üzerinde seyretmesi ve ekonomik büyüme hızının yüksek kalması nedeniyle, AMB'nin faiz artırımına gitmesi ekonomi çevrelerinde sürpriz olmadı.

İNGİLTERE DE ARTIRDI

İngiltere Merkez Bankası, gösterge niteliğindeki faiz oranlarını, 2005 yılı Ağustos ayında bu yana ilk kez değiştirerek çeyrek puan artırdı ve yüzde 4,75'ye çıkardı.

Açıklamada, enflasyonun bir süre daha hedeflerin üzerinde kalacağı ifade edilerek, orta vadede hedefe çekilebilmesi için yüzde 0,25 puanlık artışın gerekli görüldüğü kaydedildi. Yönetim Kurulu, artan enerji maliyetlerinin de ücretler ve enflasyonu etkilediğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle