GeriEkonomi Avrupa'da Euro zaferi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da Euro zaferi

Avrupa Birliği üyesi 15 ülkeden 12'sinde, yani Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Finlandiya, Hollanda, Yunanistan, Lüksemburg, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Avusturya dün Euro'ya geçti. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, ‘‘Euro'ya geçiş Avrupa için zafer’’ dedi. 12 ülke Euro'ya geçişi coşkulu kutladı, ilk izlenimler sorun çıkmadığı yolunda oldu.

Avrupa Birliği'nin (AB) Euro'ya geçen 12 üyesinde yeni yıl kutlamalarına yeni tek para damgasını vurdu. Berlin'den Paris'e Brüksel'den Atina'ya kadar 12 ülkenin başkentlerinde meydanlar Euro amblemleriyle süslenip, gece yarısından itibaren Euro'yla ilk alışverişler gerçekleştirildi. Frasna Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ‘‘Euro'ya geçiş Avrupa için bir zafer’’ dedi.

Chirac, televizyondan yaptığı yeni yıl konuşmasında, yıllardır sürdürülen çabaların ürünü olan Euro'ya geçişin, daha fazla üretim, daha fazla iş, daha fazla alım gücü anlamına geldiğini anlattı. Şubat ayının sonuna kadar Avrupa'da 300 milyon kişi Euro kullanmaya başlayacak.

Euro'nun devreye girmesiyle ortaya çıkacak karışıklıklardan korkan Avrupa hükümetleri dün gece yarısından itibaren rahat nefes aldı. Hayatlarında ilk kez Euro ile alışveriş yapmaya başlayan Avrupa'lılar Euro'dan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

EURO'YA BÖYLE GEÇTİLER

YUNANİSTAN:
Başkent Atina'da Euro için havai fişek ve lazer gösterisi yapılırdı.

FİNLANDİYA: Başkent Helsinki'de Merkez Bankası gece yarısından sonra açılarak binlerce Finliye Euro satıldı. Finliler eksi 12 derecelik dondurucu soğuğa rağmen Merkez Bankası'nın önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kuyruklarda ellerinde içkileriyle bekleyen binlerce Finlandiyalı bankanın sağladığı koronun eşliğinde şarkılar söylediler ve Euro alımını bir festivale dönüştürdüler.

BELÇİKA: Avrupa Birliği'nin de başkenti sayılan Belçika'nın başkenti Brüksel'de 15 bin kişi şarkılar söyleyerek Euro'ya ‘‘merhaba’’ dedi.

ALMANYA: Başkent Berlin'de yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı yeni yıl kutlamalarında ünlü Branderburg Kapısı'na kurulan bir platformda Alman Merkez Bankası Başkanı Ernst Welteke, Maliye Bakanı Hans Eichel'e ilk Euro banknotunu verdi. Welteke bu seromoni ile Almanlara Euro kullanın mesajını vermiş oldu.

FRANSA: AB'nin Almanya'dan sonra ikinci büyük ülkesi olan Fransa'nın başkenti Paris'in en eski köprüsü Pont Neuf'un üzerine Frank'ı uğurlayan Euro'ya merhaba diyen süslemeler yapıldı. Paris'in ünlü Champs Elysees meydanında ise saatler 12'yi vurduğunda kutlamalara katılanlar Euro satan büfelere koştular.

İTALYA: Euro uygulamasına geçen İtalya'da ise uzun süreden beri ilk kez fiyatlar tek haneli rakamlara indi.

HOLLANDA: Euro'nun Avrupa'nın tek para birimi olarak kabul edilmesi kararının ilk verildiği Hollanda'nın Maastrich kentinde ise, gece yarısından önce Euro'yu karşılamak için kısa bir tiyatro gösterisi yapıldı.


Prodi ilk Euro'yla eşine çiçek aldı

AVRUPA
Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Romano Prodi, yeni yılla birlikte 12 Avrupa ülkesinde geçilen ortak para birimi Euro'yu, 2002'in ilk dakikalarında eşine çicek alarak kullandı. Prodi, Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel'in konuğu olarak bulunduğu Viyana'da, 1 Ocak'a girilirken dondurucu soğuğa karşı kent merkezinde durarak bir çiçekçiden, 32 Euro (yaklaşık 42 milyon lira) karşılığında, eşi için bir demet kırmızı ve beyaz gül aldı. Avusturya Başbakanı Schüssel de eşine benzer bir buket çiçek alırken, iki çift sağlıklarına kadeh kaldırdılar ve alanda eğlenenlerle tokalaştı.


Annan: Ortak para herkese yarar

BİRLEŞMİŞ
Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, ortak para birimine geçmelerinden ötürü Avrupalı liderleri kutlayarak, bunun, ‘‘ortak bir amaçta birleşmenin herkese yararı dokunacağı’’ yönünde dünyaya örnek teşkil ettiğini söyledi. BM Genel Sekreteri'nin sözcüsü Fred Eckhard, Annan'ın, Euro'nun 12 Avrupa ülkesinde gece yarısı yürürlüğe girecek olmasının ‘‘bölünmenin yerine birlik, çatışmanın yerine işbirliği ve bölünmüş geçmişin yerine ortak geleceğin cesur seçimi’’ olduğunu belirttiğini bildirdi.


Yeni parayla ilk alışveriş Reunion'da yapıldı

EURO
ile ilk alışveriş Fransa'nın Hint Okyanusu'nda bulunan küçük adası Reunion'da yapıldı. Dublin havaalanında yolcular saat 12.00'den sonra sessizce döviz büfelerinin önünde kuyruk oluşturarak ceplerinde bulunan Sterlinleri Euro ile değştirdiler. Frankfurt'ta ise Merrez Tren İstasyonunda kafelerde yiyip içenler küçük miktardaki ödemelerini Mark ile yapmayı tercih ettiler.


Avrupa Merkez Bankası'ndan rock-opera

AVRUPA
Merkez Bankası'nın (ECB) başkenti sayılan Frankfurt'ta ECB'nin sert ve ciddi imajını yumuşatmak amacıyla kutlamaların başlangıcında 15 dakikalık bir rock-opera konseri verildi.Avrupa Merkez Başkanı (ECB) Başkanı Wim Duisenberg ise Euro'nun kullanımına ilişkin bazı problemlerin ortaya çıkabileceğini kabul ettiklerini, ancak ECB'nin gözetiminde en kısa zamanda problemlerin çözüleceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle