GeriEkonomi Avrupa'da Euro bayramı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da Euro bayramı

Brüksel'de yeni yılı kutlayanlar ellerinde tuttukları meşalelerle, Euro'yu ve Belçika para birimi Frank'ı sembolize ettiler.

Avrupa'nın 11 ülkesi, 31 Aralık 1998 gece yarısında, şampanyalar patlarak, havai fişek gösterileri yaparak Euro'yu ortak para birimi olarak kabul etti. Avrupa Birliği üyesi olan, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Portekiz, Finlandiya, İrlanda ve Lüksemburg tek para birimine geçişle aynı zamanda ekonomik ve politik geleceklerini de birbirlerine bağladılar. Söz konusu 11 ülkenin bankaları, borsaları, finansal kurumları Euro üzerinden işlem yapmaya, yapılan işlemleri Euro'ya çevirmeye başladılar.

Avusturya gazeteleri cuma günü birinci sayfalarını, Euro'ya ayırdılar. Günlük Neue Kronen Zeitung gazetesi Welcome to Euro- Land( Hoşgeldin Euro-Land) başlığını kullandı.

GELECEĞİMİZ BAŞLADI

Avrupa'nın tümünde Euro'ya geçiş Avrupa tarihinde eski bölünmüşlüklerin savaşların sona ermesi ve dünya ekonomisine yeni bir gücün katılması olarak yorumlanıyor.

Alman Şansölyesi Gerhard Schroeder günlük iş gazetesi Handelsblatt'ta yaptığı değerlendirmede, ‘‘Berlin duvarının yıkılması soğuk savaş döneminin sona ermesi anlamını taşıyorsa, 1 Ocak 1999'da geleceğimizin başladığı tarihtir’’ ifadesini kullandı. Avusturya Şansölyesi Viktor Kilima, ‘‘Euro dünyanın en güçlü ekonomik birliğinin, güçlü silahı olacaktır’’ dedi.

Yeni Euro kurunun değeri 1.95 Alman Markı, 6.55 Fransız Frank'ı 1.93 İtalyan Lireti, 166.38 İspanyol Pesetası olacak.

Para Birliği'ne katılan ülkeler, adım adım hayata geçecek olan yeni

uygulamanın, 292 milyon nüfusa sahip 11 ülke arasında yapılan ticareti patlatmasını bekliyor.

Euro'nun, ABD ekonomisine karşı Avrupa ekonomisi oluşturmak isteyen ülkelerin elindeki bir güç olacağı ve Avrupa'nın yeni para biriminin ABD dolarının en önemli rakibi olacağı belirtiliyor.

Euro'nun 1 Ocak 1999 itibariyle 11 Avrupa ülkesinin tek para birimi olarak devreye girmesinin ardından Euro'yu tanıyan ve Euro ile ticaret yapacağını açıklayan ilk ülke Hindistan oldu.

ABN AMRO Bank'ın Hindistan sorumlusu Ravi Kumar pazartesi günü uzak asya ülkelerine Euro ile işlem yapacak kurumların isimlerini göndereceklerini belirtti.

1999'a girilirken Frankfurt'ta bulunan Avrupa Merkez Bankası önünde muhteşem bir havai fişek gösterisi yapıldı. Frankfurt Sergi Sarayı binasının ışıkları ise Euro'nun simgesi olan ‘‘E’’ harfi şeklinde yakılarak 1999'a ve Euro'ya ‘‘hoşgeldin’’ denildi.

Euro şampanyası patlattılar

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Wim Duisenberg, Avusturya Maliye Bakanı ve Avrupa Konseyi Başkanı Rudolf Edlinger ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jaques Santer, ‘‘Euro’’ şampanyasını açarak Avrupa para birimi Euro'nun doğuşunu Brüksel'de kutladılar.

Ve kur açıklandı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Wim Duisenberg, 11 Avrupa Birliği ülkesinin para kurlarının Euro karşısında değerini gösteren Bill Board'u gösteriyor. 31 Aralık gecesi saatler 12.00'yi gösterdiğinde AB ülkelerinden Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya kurumlar ve bankalar arası işlemlerde Euro'yu kullanmaya başladılar. İki yıllık ‘‘kağıt üzerinde’’ kullanma dönemininin ardından 11 ülke Euro'yu tüm parasal işlemlerde kullanmaya başlayacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle