GeriEkonomi Avrupa'da endişeleriyle piyasalara sert satış geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da endişeleriyle piyasalara sert satış geldi

Avrupa'da endişeleriyle piyasalara sert satış geldi
refid:21049171 ilişkili resim dosyası

Euro bölgesi'ndeki mali kriz endişelerinin yeniden alevlenmesi ve Çin'in yavaşlayacağına dair kaygılarla piyasalar yeni haftaya sert satışlarla başladı.

Son günlerde Avrupa ve Çin'den gelen haber akışı, hassas olan piyasa algısını daha da kırılgan hale getirdi. Avrupa'nın ortak birimi avro, yen karşısında 12 senenin en düşük seviyesine inerken para birimi dolar karşısında da değer kaybetti.

İspanya'da 10 yıllık tahvillerin faizi yüzde 7,309 olarak euro bölgesi tarihinin rekor seviyesini görürken Avrupa borsaları haftaya sert satışlarla başladı.

Londra borsasında FTSE 100 endeksi yüzde 1,4 gerileyerek 5.571 puan olurken Paris Borsası'nda CAC 40 Endeksi yüzde 1,7 düşerek 3.318 puana indi. Frankfurt Borsası'nda DAX Endeksi yüzde 1,3'lük değer kaybıyla 6.544 puan oldu.İspanya borsasında IBEX 35 endeksi ise sert satışlara maruz kaldı. Endeks, yüzde 4,6'lık kayıpla 6 bin puanın altına indi.

ABD vadeli endeks kontratları piyasadaki düşüşlere paralel seyir izliyor. Wall Street'te Dow Jones ve S&P 500 vadeli endeks kontratlarının her biri yüzde 0,9 değer kaybetti.

Çin Merkez Bankası danışmanının ülkenin üçüncü çeyrekte yavaşlayabileceğini belirtmesi de piyasalardaki gerilimi artırdı. Çin, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 ile üç yılın en düşük büyümesini kaydetmişti.

Piyasaların kırmızı renge büründüğü ilk işlem gününde Asya borsaları da satıcılı seyir izledi. Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 1.9 düşerek 8.508 puan olurken Çin'de Şangay bileşik endeksi yüzde 1,3 gerileyerek günü 2.141 puandan tamamladı.

Ham petrol fiyatları da bugün geriliyor. Eylül teslim ABD ham petrolünün varil fiyatı 2,61 dolar düşerek 89,23 dolardan işlem gördü.

Döviz piyasasında ise euro dolar karşısında yüzde 0,4 düşerek 1,21 seviyesinin altına indi. Ortak para birimi Japon yeni karşısında ise yüzde 1'lik kayıpla 94,46 seviyesini görerek 2000 yılından beri en düşük seviyesine indi. Bugün piyasalar Apple ve Facebook gibi teknoloji devlerinin yanı sıra otomobil üreticileri ve enerji şirketlerinin açıklayacağı bilançoları yakından izleyecek.

İspanya'da Valencia bölgesinin mali yardım alacağına dair haberlerle borsalar Cuma gününü de sert satışlarla tamamlamış, İtalya ve İspanya borsaları yüzde 4-5 aralığında düşüş kaydetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle