Avrupa ’saray’da buluştu, ’banka batmasına izin yok’ kararı çıktı

Muammer ELVEREN PARİS
13.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dün Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’de biraraya gelen Euro kullanan 14 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, 2009 yılının sonuna kadar ülkelerinde banka batışına izin verilmemesi konusunda karara vardılar. Buna göre, zor durumdaki bankalara kaynak desteiği verilecek veya bankalar kısmi olarak kamulaştırılacak.

Paris’te AB dönem başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başkanlığında Elysee Sarayı’nda yaklaşık 3 saat süren toplantıda biraraya gelen 14 AB ülkesi devlet ve hükümet başkanları ile Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Eurogroupe başkanları, üye ülkelerde zor durumdaki bankaların iflasını 2009 yılının sonuna kadar engelleme kararı aldılar.

Bugün yürürlükte

Zirve sonunda yapılan basın toplantısında Sarkozy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ve Eurogroupe Başkanı Jean-Claude Juncker söz alarak kararları açıkladılar. Bugünden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen

Paris Zirvesi kararları şöyle  sıralandı:

Kriz hücresi

Ekonomik çöküşün önlenmesi için AB dönem başkanı, AB komisyonu başkanı, Avrupa Merkez Bankası ve Euro kullanan ülkelerden oluşan Eurogroupe başkanından oluşacak bir ’ekonomik kriz hücresi’ oluşturulacak. Bu hücre üye ülkelerdeki ekonomik hareketlenmeleri yakından izleyecek.

Rekabete saygı

Her ülke ulusal çapta sorumluluğunu üstlenecek, mali kurtarma işlemleri yapılırken her ülke rekabet kurallarına saygı gösterecek.

Bankacılığa düzenleme

Bankalar sistemi yeniden düzenlenecek. Devlet garantisi verilerek bankalar arası kredi alışverişi desteklenecek. Zor durumdaki bankaların operasyonları ve finansmanlarına 31 Aralık 2009 tarihine kadar güvence sağlanacak ve bu bankalara sermaye desteği verilecek ancak bu kredi yardımı piyasa şartlarına göre gerçekleştirilecek.

Kısmi kamulaştırma

Mali krizdeki bankaların riskli varlıkları devlet tahvilleriyle değiştirilecek yani bankaların iflasını önlemek için kısmi kamulaştırma yoluna gidilebilecek.

Brown ile görüşme

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen zirveye çok az bir süre kala Sarkozy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüştü. Sarkozy daha sonra Euro kullanmayan İngiltere’nin Başbakanı Gordon Brown ile bir görüşme yaptı. Görüşmede Brown’a, Euro kullanan ülkelere önerilecek plan hakkında bilgi verildi. AB’ye üye 27 ülkenin çarşamba günü katılacakları zirveye atıfta bulunan Sarkozy, "kriz karşısında, bütün AB’nin tek bir ses olarak hareket etmesinin önemli olduğunu" sözlerine ekledi. Dün akşam kabul edilen metin, çarşamba gdüzenlenecek AB zirvesine sunulacak.

İngiltere’de 4 bankaya 60.5 milyar dolarlık paket

İNGİLİZ günlük gazetesi The Sunday Times, İngiltere’nin ülkenin en büyük 4 bankası için kurtarma planı oluşturduğunu yazdı. HBOS, Royal Bank of Scotland, Lloyds TSB ve Barclays için 35 milyar İngiliz sterlinlik (60.5 milyar dolar) bir plan hazırlandı. Kurtarma planı, hükümeti, HBOS ve Royal Bank of Scotland’da en büyük hissedar haline getirecek. The Sunday Times, bu paketin hükümetin HBOS’un yüzde 70, Royal Bank of Scotland’ın da yüzde 50 hissesine sahip olması sonucunu getireceğini vurguladı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı