GeriEkonomi Avrupa moral verdi, dolar 1.81’e indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa moral verdi, dolar 1.81’e indi

Avrupa moral verdi, dolar 1.81’e indi

Yunanistan’ın borç takasına ilişkin olumlu görüşmeler, İtalya’nın tahvil getirilerindeki gerileme ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) gevşek para politikasına devam edeceği haberleri piyasalara moral verdi.

Bu iyimserlikle Euro, uluslararası piyasalarda 1.30 doların da üzerine çıkarken, dış borsalarda da iyimser hava esti. Yurtdışındaki bu olumlu gelişmenin rüzgarı ile dolar içerde 1.81 liraya kadar geriledi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise yüzde 0.54 primle 55 bin puanın üzerine çıktı.

İtalya ve ABD etkiledi

Küresel piyasalar haftaya olumlu başladı. Özellikle Yunanistan’ın borcunun yeniden yapılandırılmasına yönelik olumlu beklentiler piyasalarda iyimser hava estirdi. İtalya’nın tahvil getirilerindeki gerileme ve FED’in gevşek para politikası uygulamaya devam edeceği beklentileriyle doların uluslararası piyasalarda değer kaybını gündeme getirdi.

Dolar 1.8170 TL’yi gördü

Bu olumlu beklentiler içeriye olumlu yansırken, dolardaki hızlı düşüş dikkat çekti. Bankalararası piyasada güne 1.84 lira düzeyinden başlayan dolar, 1.8170 liraya kadar geriledi. Bu ay en düşük seviyesini de görmüş oldu. 1.81 TL seviyesinden tepki alımları ile toparlanan dolar bugün valörlüde 1.82 liradan işlem gördü. Serbest piyasada ise 1.8220 liradan kapandı.

İMKB 55 binin üzerine çıktı

Uluslararası piyasalardaki olumlu beklentiler İMKB Ulusal 100 Endeksi’ndeki yükselişte de etkili oldu. Güne kayıpla başlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi, özellikle öğleden sonraki seansta artan alımlarla 55 bin puanı da aştı. En yüksek 55 bin 450 puanı gören endeks, günü yüzde 0.54 primle 55 bin 186 puandan tamamladı.

Hazine 3.1 milyarı rahat topladı, faiz yüzde 10.24’e geriledi

HAZİNE’nin dün düzenlediği ihalelerde yoğun ilgi ile beklentilerin üzerinde borçlanması faizin yüzde 10.24’e gerilemesini sağladı. Güne yüzde 10.60 seviyesinden başlayan gösterge kağıdın bileşik faizi sabah saatlerinde yüzde 10.75’e kadar yükseldi. Ardından Hazine’nin düzenlediği 2 ayrı tahvil ihalesinde toplam net 3 milyar 131 milyon liralık satışı bono piyasasında da hareketlenmeyi sağladı. İhaleye olan ilginin etkisiyle yaşanan yabancı girişleri ile birlikte faiz en düşük yüzde 10.24’e kadar geriledi ve bugün valörlüde bu seviyelerden işlem gördü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle