GeriEkonomi Avrupa krizi Peugeot’yu kaçırdı ama Türkiye’ye yatırım kapısı kapanmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa krizi Peugeot’yu kaçırdı ama Türkiye’ye yatırım kapısı kapanmadı

Avrupa krizi Peugeot’yu kaçırdı ama Türkiye’ye yatırım kapısı kapanmadı
refid:14860036 ilişkili resim dosyası

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, “Göreve geldiğimden beri üretimi Türkiye’ye getirmek için çaba harcadım. Ama Türkiye için tüm kapılar kapanmadı” dedi.

PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, PSA (Peugeot-Citroen) Grubu’nun orta sınıfta üreteceği sedan modelinin üretimi için Türkiye yerine İspanya’daki mevcut fabrikasını seçmesinin kendileri için süpriz olduğunu belirterek, “Türkiye’de göreve geldiğim 3 yıldan bu yana bu üretimi Türkiye’ye getirmek için büyük çaba harcıyorum. Bu kararda Avrupa’daki krize bağlı düşüş ve atıl kapasiteler etkili oldu. Ama Türkiye için tüm kapılar kapanmadı” diye konuştu.

Sedan’ın önemi

Vieux, 3 yıldır süren çabaları sonucunda en azından PSA Grubu’na sedan araçların önemini anlatabildiklerini belirterek, “Peugeot artık bunu anladı. Gelişmekte olan pazarlarda büyümenin yolu tamamen yeni sedan araçlardan geçiyor. Mevcut modeli sedan yapmak yetmiyor. Tüketici yepyeni bir sedan araç istiyor. Bakın Renault’ya Fluence ile yepyeni bir araç yaptı ve başarılı oldu” dedi. Peugeot’nun sedan gerçeğini anlaması sonrası ilk önce 407’nin yerini alacak yeni sedan modeli 508’i geliştirdiğini hatırlatan Vieux, şöyle konuştu:
“Bu aracın dünya tanıtımı eylül ayında Paris’te gerçekleşecek. 2011 baharında Türkiye’de satacağız. Biz bu aracı Türkiye’ye getirmek için uğraşıyorduk. Avrupa’nın durumu ortada. Büyük bir iniş yaşanıyor. Dolayısıyla PSA Grubu’nun mevcut bir çok fabrikası atıl durumda. Türkiye’nin sedan otomobil konusunda büyük potansiyeli var ama Batı Avrupa’da atıl kapasite varken Türkiye’de böyle bir üretim çok zor bir ihtimaldi. Türkiye’de şimdi yatırım kararı çıksa 4 yıldan önce araç üretilemezdi. Bu sınıftaki bir araç için bu kadar zaman yok. Ne yazık ki İspanya’da hazır fabrikada bu araç üretilecek.”

Başka yatırım gelebilir

Vieux, Türkiye yatırımının PSA Grubu’nun uluslararası stratejisinin bir parçası olduğunu ifade ederek, “Evet şu anda Avrupa’daki krizden dolayı bu yatırım İspanya’ya gitmiş olabilir. Ama ben önümüzdeki süreçte Türkiye’ye başka bir yatırımın geleceğini düşünüyorum. Türkiye için tüm kapılar kapanmadı. Eğer kapanırsa bunu ilk söyleyen ben olurum” yorumunu yaptı.

Krizdeki İspanya’ya 1 milyar Euro yatırım

ÖNCEKİ gün PSA Grubu’ndan yapılan resmi açıklamada, gelişmekte olan ülkelerde satılacak orta sınıf modelin üretimi için borç krizindeki İspanya’nın seçildiği belirtildi. Yatırım kararı doğrultusunda PSA Grubu, İspanya’daki mevcut Vigo fabrikasına yaklaşık 1 milyar euro (1.23 milyar dolar) yatırım yapacak. Şirket M3 ve M4 kod isimleri verilen yeni modellerini İspanya’daki Vigo tesisinde üretecek. Yeni ürün hem Peugeot hem de Citroen markalarıyla pazarlanacak. Üretilecek araçlar Akdeniz çanağı, Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere tüm dünyaya satılacak. İspanya’da üretilecek araçlar daha sonra Asya ve Latin Amerika’da da devreye girecek. PSA Grubu’nun Vigo fabrikasının 420 bin adetlik üretim kapasitesi bulunuyor. Vigo’da Peugeot Partner Origin, Partner, Citroen C4 Picasso, Xsara Picasso gibi modeller üretiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle