GeriEkonomi Avrupa, depremin merkez üssü olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa, depremin merkez üssü olur

Avrupa, depremin merkez üssü olur
refid:19094963 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyadaki zor ekonomik tablonun tam merkezinde şu anda Avrupa’nın bulunduğunu belirterek, “Yani olası bir depremin merkezi, Avrupa olacak gibi görünüyor” dedi.

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Ekim ayı meclis toplantısında sanayicilere hitap eden Babacan, günümüzde Avrupa’daki büyük ülkelerinin dahi artık Avrupa Merkez Bankası’nın desteğiyle borçlanabildiğini bildirdi. Bunun vahim bir tablo olduğunu dile getiren Babacan, “Bir yandan 17 ülkenin kullandığı ortak bir para birimi var. Bir yandan bütçesini nispeten derli toplu götüren ülkeler var. Almanya gibi ama öte yandan da o ortak para birimini kullanıp, para basma konusunda Avrupa Merkez Bankası’nı zorlayan çok sayıda ülke var” dedi.

Anlaşma Zor

Bu şekilde ciddi bir adaletsizliğin ortaya çıktığına dikkati çeken Babacan, şunları kaydetti:  “Bazı ülkeler, bütçelerinde daha derli toplu giderken, birlikteki başka ülkeler, yüksek açık verdiğinde ve o açığı da merkez bankası, o ortak paradan daha çok basarak kapattığında ciddi adaletsizlik meydana geliyor. Bir bakıma bütçe açığı düşük olan ülkelerin, bütçe açığı yüksek olan ülkeleri sübvanse ettiği bir dönemdeyiz. Bunun da siyasi olarak sürdürülebilmesi çok zor. Çünkü Alman hükümeti çok ciddi şekilde zorluk çekmeye başladı. Almanya’nın risk pirimi son aylarda yükselmeye başladı. Bu kadar borcun altına imza at at, ona kefil ol, buna kefil ol, zaten kendi borcu var.  İşte pazar günü liderler bir araya geldi, sonuç yok. Bugün izleyeceğiz (dün) çok yüksek beklentimiz, böyle köklü bir çözüm yönünde maalesef söz konusu değil. Çünkü 17 ülkeden her ülkenin kendi bakışı var. 17 ülke haricinde bir 10 ülke daha var.” ABD ve Japonya’da da sorunların büyük olduğunu, ancak işin aciliyeti açısından dünyadaki zor ekonomik tablonun tam merkezinde Avrupa’nın olduğunu vurgulayan Babacan, “Olası depremin merkezi, Avrupa olacak gibi görünüyor” dedi.

G7 bile borçlanma zorluğu yaşıyor

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, 2008’de başlayan  ekonomik krizin ardından “krize karşı köklü tedbir alan ülkelerin sayıca çok  fazla olmadığının” görüldüğünü ifade etti. Sanayileşmiş ülkelerin de (G7) borçlanma zorluğu yaşadığına dikkat çeken Babacan, “Bu tür problemler, ertelendikçe daha da büyüyor. 2008’de sadece bazı bankaların mali bünyesindeki zayıflık olarak ortaya çıkan bu kriz, bugün devletlerin mali bünyesindeki zayıflık haline geldi” dedi.

‘Moral bozmayalım’ demeyiz, her şeyi açık açık söyleriz

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de Avrupa’ya göre çok daha iyi istikrar ortamı bulunduğunu söyledi ve sadece tüketici kredilerinin bile bir önceki yıla göre geçen yıl 43 milyar lira arttığınış, bu yıl ise artışın 40 milyar lirayı geçtiğini anlattı. Babacan şöyle devam etti: “Tabii ki yatırım yapacağız, Türk halkı tüketecek. Ama 2012’de dünyada yavaşlama bekliyorsak, Türkiye’de de buna paralel yavaşlama doğaldır. Bunu açık açık söyleyeceğiz ki herkes hesabını yapsın. Yani‘Aman moral bozmayalım’ gibi şeylere yanaşmıyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle