GeriEkonomi Avrupa’da banka Uzakdoğu’da ‘savaş çıkar’ korkusu yayıldı, dünya piyasaları yine karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’da banka Uzakdoğu’da ‘savaş çıkar’ korkusu yayıldı, dünya piyasaları yine karıştı

Avrupa’da banka Uzakdoğu’da ‘savaş çıkar’ korkusu yayıldı, dünya piyasaları yine karıştı
refid:14837276 ilişkili resim dosyası

Avrupa’da Yunanistan’dan sonra İspanya’nın endişeleri artırması ve Kore yarımadasında savaş korkusu, dün küresel piyasaları karıştırdı. İspanya ile birlikte bankacılık sektörüne ilişkin olumsuz beklentilerin artması ve Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki gerginliğin buna eklenmesi ile Euro dolar paritesi 1.21’e geriledi. Borsalardaki kayıplar ise yüzde 3 seviyelerini aştı.

AVRUPA’da Yunanistan’dan sonra İspanya ekonomisinin de sıkıntıya girdiği ve buna paralel olarak gelen banka kurtarma haberleri Euro Bölgesi’ne ilişkin kaygıları artırırken, piyasalarda tansiyon savaş korkusu ile yükseldi. Küresel borsalar hızla değer kaybederken, Euro’da dolar karşısında 1.21 seviyelerine geriledi.
İspanya endişelendirdi
Dün sabah piyasaları geren ilk gelişme, İspanya Merkez Bankası’nın, başka bir banka ile birleşmesinin gerçekleşmemesi üzerine bir mevduat bankası olan Cajasur’a el koyduğu yönündekmi haber oldu. Bankaların bu kaygılarla birbirlerine borç vermeyi neredeyse durdurması piyasaları endişelendirirken, Uzakdoğu gerginliği korkuyu artırdı.
Asya’da düşüş yüzde 3
Güney Kore Borsası, Kuzey Kore lideri Kim Jong Il’in olası bir savaşa karşı ordunun alarm durumunda olmasını istediğine yönelik gelen haberler ile sert yüzde 3.4 düşerek, son 6 aydaki en düşük seviyesine geriledi. Güney Kore’nin para birimi Won da gelişmelerden olumsuz etkilenerek, dolar karşısında 10 ayın en düşüğüne indi. Asya borsalarında satışları hızlandırdı ve Asya borsaları kapanışta yüzde 3’ün üzerinde değer kaybetti.
Avrupa sert geriledi
Yunanistan’ın ardından İspanya’da yaşanan bu gerginlik Avrupa borsalarında da hızlı satışları beraberinde getirdi. Almanya’da Dax endeksi yüzde 3, Fransa’da Cac endeksi yüzde 3.5, İspanya borsası ise yüzde tüm çalkantıya rağmen düşüş oranı yüzde 3.39 oldu. Yine borç soru ile boğuşan Yunanistan borsasındaki değer kaybı ise yüzde 3.3’u buldu.
Japon Yeni ve dolar aldılar
Yaşanan gelişmelerle yatırımcılar Euro satmaya başladı. Piyasalarda, zaten borç sorunları yaşayan Euro üyelerinin daha çok bankaya el koyması gerekebileceği endişelerini tetiklediği yönünde olumsuzlukla hareket ederken, bankacılar, “Başta Güney Avrupa’da olmak üzere daha çok bankanın sorun yaşayacağı endişeleri ile yatırımcılar Euro satmaya başladı” yorumunu yaptı.Yeni bir finansal kriz endişeleri ise yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak ABD ve Japon para birimleri ile devlet tahvillerine yönelmesine neden oldu. Böylece Euro dolar karşısında 1.2176 seviyelerine geriledikten sonra yeniden 1.22 seviyelerine döndü.
ABD açılışta kaybetti
ABD borsası ise güne büyük kayıplarla başladı. Dow Jones Sanayi Endeksi, açılışın hemen ardından iki dakika içinde 200 puan geriledi. Ardından yağmur gibi gelen satışlarla ilk saatte Dow Jones Endeks’i yüzde 2.18, Nasdaq ise yüzde 2.37 oranında düşüş gerçekleştirdi.

Dolar 1.60 TL’yi aştı İMKB 17.6 milyar TL eridi

AVRUPA’da borç krizinin bankacılık sistemine yayılacağına yönelik artan endişelerle Euro’nun dolar karşısında değer kaybetmesi, içeride para ve sermaye piyasalarını etkiledi. Dışarıda esen olumsuz rüzgar içeride doları 1.60 liranın üzerine taşıdı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise  bir günde 17 milyar 658 milyon lira eridi.
İMKB yüzde 4.22 düştü
Yurtdışında yaşanan bu olumsuzluk içeride de riskten kaçınan yatırımcıların satışlarıyla sarsıldı. İMKB Ulusal 100 Endeks’i yüzde 2.5 oranında düşüşle 53.200 puandan açılış yaptı. İlk seansta 1.571 puan azalan borsa 52.986 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İkinci seansta ise Avrupa borsalarında artan satışlar eşliğinde borsa 52.200 puanın altına geriledi. Gün içinde değer kaybı yüzde 5’i aştı. Ardından kapanışa doğru hafif toparlanan borsada günlük değer kaybı 4.22 oldu. Borsada kapanış 52.257 puandan gerçekleşti.
Dolar 1.59 TL’ye döndü
Dün yaşanan sert düşüş İMKB’nin 1 günde 17 milyar 658 milyon lira buharlaşmasına neden oldu. Böylece önceki gün 372 milyar 744 milyon lira olan borsanın piyasa değeri 355 milyar 86 milyon liraya geriledi. Döviz piyasasında ise Euro’nun hareketi etkili rol oynadı. Yatırımcıların hızla Euro satarak dolara yönelmesiyle parite 1.22 seviyelerine gerilerken, bankalararası piyasada dolar hızla 1.6070 liraya kadar tırmanan dolar, ardınddı.  Ancak tepki satışlarıyla 1.59 lira düzeyinde dengelendi. Serbest piyasada kapanış 1.5940 liradan gerçekleşti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle