GeriEkonomi Avrupa çökerse biz de çökeriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa çökerse biz de çökeriz

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, İstanbul ve Londra'da konferans verdiği yabancı finans çevrelerine, Rusya krizinin para piyasalarını etkilemesine rağmen, Türkiye'yi krize sürüklemeyeceği mesajını verdi. Erçel, ‘‘Türkiye, ancak Avrupa'yla birlikte çöker’’ dedi.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, önce İstanbul, sonra Londra olmak üzere iki gün üstüste yabancı finans çevrelerine, ‘‘Rusya krizi Türkiye'yi çökertmez. Türkiye'yi ancak Avrupa'nın çökmesi tam vurur’’ mesajı verdi.

Gazi Erçel, geçen perşembe akşamı İstanbul Çırağan Sarayı'nda Citibank'ın uluslararası üst düzey yöneticilerinden oluşan 50 kişilik bir gruba ‘‘Global kriz ve Türkiye’’ üzerine konuşma yaptı. Erçel ertesi gün de DEİK'in Londra'da düzenlediği toplantıya Devlet Bakanı Güneş Taner'le birlikte katıldı.

TÜRKİYE FARKLI

Gazi Erçel, hem Citibank'ta, hem de DEİK'te Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da Türkiye'yi ‘‘gelişmekte olan piyasalar’’dan farklı bir statüye koyduğunu vurguladı.

Erçel, ‘‘Türkiye'nin bir anlamda krizlere bağışıklık kazandığı’’nı belirttiği konuşmalarında verdiği mesajları şöyle özetledi:

Türkiye'nin resmi rezervleri 22 milyar dolar düzeyindedir. Bugüne kadar Türkiye'den giden yabancı tasarrufları 4.5-5 milyar dolar dolayındadır. Genellikle ‘‘sıcak para' olarak adlandırdığımız bu paraya ben ‘‘ziyaretçi para’’ diyorum. Şimdilik gidiş durmuşa benziyor. Hem Rusya, hem de global krizin sürmesi halinde bu ziyaretçi paralardan en fazla 1-2 milyar dolar daha gidebilir. Ama bunun bize çok büyük bir etkisi olmaz.

Türkiye'de hem ekonomi bürokrasisi, hem finans piyasaları krizlerde deneyimli olduğu için hemen kemerlerini bağladı. Şimdi kemerler bağlı vaziyette gelişmelere göre tavrımızı alıyoruz. Hazine de iç borçlanmayı takla attırma yöntemiyle yürütüyor. Zorlanması söz konusu değil. Merkez Bankası da para politikasını hedefleri doğrultusunda yürütüyor.

Kimse şunu unutmasın. Türkiye bugüne kadar hep dış borçlarını ödemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı'dan kalan borçları da ödedi. 1994 krizinde yeni borçlanma yapılamadığı günlerde bile dış borçlar aksatılmadan ödendi.

Herkes bize Rusya krizinin Türkiye'yi daha fazla vuracağını söylüyor. Elbette uluslararası piyasalarda bizim finans piyasamız zaman zaman Rusya'yla karşılaştırılır. Rusya'daki çöküşler elbette finans kesimi üzerinde etkili oluyor. Ancak, gelin hep birlikte 1991'deki Körfez Krizi'ni hatırlayalım. O dönemde Türkiye'nin Irak'la olan ticareti, toplam dış ticaretinin yüzde 10-11'i düzeyindeydi. Irak pazarı Türkiye için gitti, ama birşey olmadı. Rusya'nın çöküşü de Irak'la benzeri etkiyi yapar. Etkilemez demiyorum, ama bizi çökertmez. Bakın Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 50'si Avrupa iledir. Durum böyleyken, Türkiye Rusya yüzünden değil, olsa olsa Avrupa'nın çökmesiyle çöker.Yorumları Göster
Yorumları Gizle