GeriEkonomi Avrupa borsaları sakinledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa borsaları sakinledi

Avrupa borsaları, haftaya ufak çapta yükselişle başladı. Rusya'da, parlamentonun alt kanadı Duma'daki oylamanın Avrupa borsalarının birinci seansının sonrasına denk gelmesi, geçen hafta şok düşüşler yaşayan Avrupa borsalarının bu haftaya daha sakin başlamasını sağladı.

Borsada, birinci seansın sakin geçmesindeki faktörlerden biri de Avrupa'nın en büyük borsası olan Londra Borsası'nın, İngiltere'de resmi tatil olması dolayısıyla kapalı olmasıydı.

Avrupa'nın en büyükleri arasında, Rusya'daki gelişmelerden en fazla etkilenen borsa olarak tanınan Frankfurt Borsası'nda, geçen hafta Rusya'daki krizin şiddetlenmesinden dolayı yüzde 9.09 gerileyen Xetra-DAX Endeksi, dün birinci seansın sonunda 4.93 puan yada yüzde 0.10 yükselerek 4930.73 puana yükseldi.

Paris Borsası'nda da, cuma günkü kapanışa göre 4.89 puan ya da yüzde 0.13 yükselen CAC-40 Endeksi birinci seansın sonunda 3704.08 puana yükseldi.

Japonya'nın, batık kredili bankalarından olan Sakura Bank'ın kamu desteğini sağlamak için sermaye tavanını 300 milyar yene yükselttiğini açıklaması Tokyo Borsası'nda Nikkei Endeksi'nin fitilini ateşleyen faktör oldu. Tokyo Borsası'nda, geçen hafta tarihindeki en kötü dönemlerinden birini yaşayan Nikkei Endeksi, bu haftanın ilk gününe yükselişle başladı. Önceki hafta 14,000 puanın altına kadar gerileyerek, son 12.5 yılın en alt seviyesine inen Nikkei Endeksi, dün, cuma gününe göre 192.26 puan (yüzde 1.38) yükseldi ve günü 14,107.89 puandan kapattı.

Asya-pasifik bölgesindeki tüm borsalar gerilerken, Hong Kong hükümetinin yaklaşık iki hafta süren desteği ile yükseliş kaydeden Hang Seng Endeksi, bugün hükümetin desteğini kesmesiyle yeniden tepetaklak oldu. Hong Kong Borsası'nda, hükümetin hisse senedi alımını durdurması üzerine Hang Seng Endeksi, bugün birinci seansın sonunda Cuma gününe göre 475.32 puan (yüzde 6.1) gerileyerek 7,354.42 puana indi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle