GeriEkonomi Avrupa borsaları rahatladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa borsaları rahatladı

New York Menkul Kıymetler Borsası Wall Street'in, önceki gün puan bazında tarihindeki ikinci büyük yükselişini kaydetmesi ve bazı Asya borsalarından da sabah saatlerinde olumlu sinyallerin gelmesi, Avrupa borsalarının açılışta nefes almasını sağladı.

Uluslararası borsalarda 2 gündür yaşanan gelişmeler, Avrupa borsalarının kalbi konumundaki Londra Borsası'nın, dünya borsalarının kaderinin belirlendiği yer olarak kabul edilen Wall Street'teki gelişmelerden en fazla etkilenen borsa olduğunu ortaya çıkardı.

New York Borsası'nda, Dow Jones Endeksi'nin puan bazında tarihindeki ikinci büyük düşüşü yaşaması üzerine, önceki gün başlıca Avrupa borsaları arasında en fazla kan kaybedeni oldu. Londra Borsası, dün sabah açılışta Avrupa borsaları içinde en fazla prim yapan borsa oldu.

Londra Borsası'nın, New York Borsası'ndaki gelişmelere bu kadar duyarlı olmasının nedenleri arasında, İngiltere ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin oldukça güçlü olması gösteriliyor. Bu nedenle Londra Borsası'nda, FTSE-100 Endeksi, sabah açılışta önceki güne göre yüzde 2.41 (124.7 puan) yükselerek 5,293.8 puana yükseldi.

Wall Street'ten etkilenen bir başka borsa olan Frankfurt Borsası da, dün çıkışını sürdürdü. Frankfurt Borsası'nda, Xetra-DAX Endeksi, önceki güne göre yüzde 2.14 veya 104.1 puanlık artışla 4,960 puana yükseldi.

Önceki günü çok ufak bir kayıpla geçen Paris Borsası'nda da, CAC-40 Endeksi, dün yüzde 1.08 veya ya da 39.38 puanlık artışla açılışta 3,685.67 puana çıktı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle