GeriEkonomi Avrupa Birliği sivil ilişki kurmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Birliği sivil ilişki kurmak istiyor

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD)'nin başkan yardımcıları İpek Nur Cem, Cem Pensoy ve yönetim kurulu üyesi İdil Mimaroğlu, Avrupa Birliği yetkilileri ile sivil görüşme yaptı.

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD)'nin başkan yardımcıları İpek Nur Cem, Cem Pensoy ve yönetim kurulu üyesi İdil Mimaroğlu, Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ile sivil görüşmeler yaptı. 18-21 Kasım tarihleri arasında Brüksel'de Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve bazı sivil toplum örgütleri ile temaslarda bulunan genç girişimciler hem Türkiye'yi tanıttılar hem de AB yetkililerinin eleştirilerini dinlediler.

GYİAD Başkan Yardımcısı İpek Nur Cem, daha çok TÜSİAD ve İKV gibi kurumların temsilcileriyle görüşmeye alışık AB yetkililerinin farklı sivil toplum örgütleri ile görüşmeye açık olduğunu söyledi. AB yetkililerinin, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci konusunda Türkler'den daha umutlu olduklarını belirten Cem, ‘‘Kiminle görüştüysek bir aktivite ya da proje yapmak istedi. En çok istedikleri de Türkiye'den çok fazla sivil toplum örgütü ile ilişki kurmak. Çünkü AB yetkilileri, AB konusunun sadece elitler arasında konuşulan ya da benimsenen bir proje olmasından çok rahatsız. Onlar Türk toplumunun tüm kesimleriyle ilişki içinde olmak istiyorlar ve AB'nin Türkiye'yle ilgili eleştirilerine karşı sivil tepkileri bekliyorlar’’ dedi.

İpek Nur Cem, GYİAD olarak hem üyeleri hem de ülkenin geleceği için AB'ye üyeliği çok önem verdiklerini anlattı. Cem, ‘‘Ancak AB'ye üyelik süreci hep en uçtakilerin çatışmaları ile gündeme geliyor. Biz işbirliği alanlarının gelişmesi için yeterince çaba harcanmadığını düşünüyoruz. Siyasi bir bakış açısıyla ya da kendimizi devletin yerine koyarak değil tamamen sivil toplum örgütleri olarak ilişkileri detaylandırmalıyız’’ diye konuştu.

GYİAD Başkan Yardımcısı Cem Pensoy da temaslar sırasında AB yetkililerinin Türkiye'yi iyi tanıdıklarını gördüklerini belirterek, ‘‘Ancak yine de tam anlamıyla tanımıyorlar. Bizim gibi kuruluşlarla pek karşılaşmamışlar. İnternet çağında yetişmiş gençleri gördüklerinde sevindiler. Biz de onlara bizi daha sık göreceklerini hissettirdik’’ dedi. Pensoy, AB yetkililerinin Türkiye'nin kriz sürecini deyakından takip ettiklerini ve bizden daha umutlu olduklarını söyledi. AB kaynaklarından yararlanmak için Türk girişimcilerinin süratle projeler üretmesini öneren Pensoy, ülkedeki ekonomik kriz yüzünden AB ile ilişkilerin gündemden uzaklaşmaması gerektiğini belirtti.

GYİAD AB raporu'nu tartışacak

GYİAD 29 Kasım'da AB İlerleme Raporu'nun Türkiye için anlamanı ve yansımalarını konu alan bir panel düzenliyor. İMKB'de gerçekleşecek panel Dış İşleri Bakanı İsmail Cem'in açış konuşması ile başlayacak. Panele, Belçika Büyükelçisi Jah Matthysen, AB GEnel Sekreteri Volkan Vural, AB Komisyonu Temsilcisi Karen Fogg, Tofaş-Fiat Murahhas Azası Jan Nahum ve gazeteci Hasan Cemal konuşmacı olarak katılıyor. Panelin moderatörlüğünü ise GYİAD Brüksel Temsilcisi Tulü Gümüştekin yapacak. Panelin sponsörlüğü ise Hürriyet, CNN Türk, İMKB, Unilever ve Uluslararası Tayburn üstlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle