GeriEkonomi Avrupa, ABD'nin istihdam verilerini bekleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa, ABD'nin istihdam verilerini bekleyecek

Avrupa, ABD'nin istihdam verilerini bekleyecek
refid:20927637 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankaları piyasa beklentileri doğrultusunda harekete geçerek büyümeyi teşvik etmek ve borçlanma maliyetlerini düşürmek için adım atmaya başladılar.

Merkez Bankaları piyasa beklentileri doğrultusunda harekete geçerek büyümeyi teşvik etmek ve borçlanma maliyetlerini düşürmek için adım atmaya başladılar.
Dün ECB'nin faizleri çeyrek puan indirmesi, İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) varlık alım programı tutarını artırması ve uzmanlar tarafından sürpriz olarak nitelendirilen Çin Merkez Bankası'nın faizleri indirmesi dün piyasaların açık olduğu bir saat içinde gerçekleşti.
  
Piyasaların tepkisine bakıldığında ise genel olarak kar satışlarının ve bu adımların yeterli olmayacağını düşünen yatırımcıların satışlarının hakim olduğu görülüyor.
Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,36 oranında değer kaybederken, bunda ABD'de açıklanacak 2. çeyrek karlarının dolardaki değerlenme ve emtia fiyatlarındaki düşüş nedeniyle önceki döneme göre gerileyebileceği beklentilerin etkili olduğu belirtiliyor.  

Avrupa borsalarında ise güne yükselişle başlayan endekslerin açıklamaların ardından düşüşe geçtiği ve günü yüzde 0,20 - 0,40 arasında düşüşlerle kapattığı görüldü. Bunda ECB'nin politika faiz oranını 25 baz puan indirerek tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 0,75'e çekmesiyle birlikte mevduat faiz oranını sıfıra indirmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Nitekim özellikle dolar karşısında faiz avantajını kaybettiğini düşünen yatırımcıların satışlarıyla avro diğer para birimleri karşısında sert bir şekilde değer kaybetti.

DRAGHI PİYASALARI AŞAĞI ÇEKMİŞTİ

Euro/ dolar paritesi 1,2525'den başladığı günü ECB'nin kararının ardından 1 Haziran tarihinden bugüne gördüğü en düşük seviye olan 1,2364'e kadar geriledikten sonra günü 1,2392'den kapattı. Avro, TL karşısında ise son 14 ayın en düşük seviyesi olan 2,2381'e geriledikten sonra günü 2,2426'dan kapattı. Avro/TL bankalararası piyasada dün güne 2,2619 seviyesinden başlamıştı.

İMKB'de ise dün diğer borsalardan daha olumsuz bir seyir izlendi. Bunda özellikle bugüne kadar endeksi taşıyan banka hisselerine gelen satışların etkili olduğu görüldü. Uzmanlar banka hisselerinin son bir ayda gerçekleştirdiği yüzde 20'ye yaklaşan yükselişleri nedeniyle kar satışlarının en fazla etkisini gösterdiği hisseler olduğunu belirtiyor. Banka hisselerinin yüzde 3'lere varan değer kayıplarıyla sert bir şekilde düşen İMKB 100 endeksi günü yüzde 1,61 oranında düşüşle 62.000 puanın hemen altından kapattı.

Bugüne gelindiğinde ABD'de açıklanacak istihdam verilerinin FED'in parasal genişleme adımları için öncelikli olarak takip ettiği veri olması nedeniyle piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağı belirtiliyor. Analistler istihdam verisinin iyi gelmesi durumunda kısa vadede FED'in parasal genişleme adımı atmayacağı endişelerine yol açarak dolarda değerlenmeye, piyasalarda ise satış baskısına neden olabileceğini ifade ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle