GeriEkonomi AVM’de alışveriş yap park ücreti ödeme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AVM’de alışveriş yap park ücreti ödeme

AVM’de alışveriş yap park ücreti ödeme
refid:21563037 ilişkili resim dosyası

MALİ Polis, İstanbul’da peş peşe açılan büyük alışveriş merkezlerinin (AVM) otoparklarını mercek altına alırken AVM yatırımcıları da harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AVM’lerdeki otoparklar 0-3 saat arası ücretsiz olmalı derken, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hakan Kodal “Yeni bir formül arıyoruz. Belediyenin kararını uygularsak müşteri yer bulamaz. AVM’de harcama yapandan ücret alınmayacak” dedi.

0-3 saat ücretsiz

Mali Polis’in İstanbul’da Şişli, Beşiktaş ve Levent’teki 7 büyük AVM’nin haksız kazanç elde ettiğini tespit edip, ceza kesmesi buradaki otopark ücretlerini gündeme getirdi. İstanbul’da görev yapan üst düzey bir emniyet müdürü alışveriş için gittiği Şişli’deki ünlü bir AVM’nin otoparkından çıkarken kendisinden ücret talep edilince, görevliye hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) hem de Danıştay kararına göre 0-3 saat arasında müşterilerden ücret alınamayacağını hatırlattı. Ancak ikna olmayan görevli otoparkın ücretli olduğunda ısrar etti. Ücreti ödeyip çıkan emniyet müdürü konuyu İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkililerine iletti. Yapılan araştırmada birçok AVM’nin mevzuatı çiğneyip vatandaştan otopark parası aldığı tespit edildi.

Fişi göster, ödeme yapma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini anlatan Kodal, “AVM’lere büyük yatırımlar yapılıyor. Geri dönüşümü için otopark ücretleri çok önemli” dedi. Kodal, müşterilerin ücretsiz otoparklarda yer bulamadığından yakındığını dile getirerek, “0-3 saat uzun bir süre 1 saate inebilir. Alışveriş yapan fişini gösterip otoparka ücret ödemeden çıkabilir” dedi.

İSPARK’a rakip olurlar

İSTANBUL’daki alışveriş merkezlerinin otoparklardan önemli gelir elde ettiğini söyleyen yetkililer, “Bu AVM’lerin otopark ciroları İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş’yle (İSPARK) rekabet ediyor. Her gün binlerce müşterinin kullandığı AVM otoparklarından haksız kazanç elde ediliyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle