GeriEkonomi AVM ciroları krize rağmen artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AVM ciroları krize rağmen artıyor

AVM ciroları krize rağmen artıyor
refid:13305722 ilişkili resim dosyası

Alışveriş merkezlerinin bu yılki ciroları yüzde 18 artışla 22 milyar liraya ulaştı.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği'nden (AYD) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2009 yılında toplam AVM sayısı 238'e çıkarken, kiralanabilir alan yüzde 14 artış ile 5 milyon 670 bin metrekareye ulaştı.

Açılan 25 AVM ile sektöre yaklaşık 700 bin metrekare ilave olurken, açılışların yüzde 80'i Ankara ve İstanbul'da gerçekleşti. Bin kişiye düşen kiralanabilir alan 78 metrekareye ulaştı. Türkiye'de halen 81 ilimizin 42'sinde AVM olmadığı belirlendi.

AVM cirolarda ise ilk altı ayda yaşanan ciddi daralmaya rağmen özellikle eylül ayından itibaren gerçekleşen artışlar ile 2008'e göre yıl toplamında metrekare bazında yüzde 4 artış gerçekleşti. Eylül ve Kasım ayı ciroları metrekare bazında geçen yıla oranla yüzde 13 artarken, 2008'e 18 milyar lira olan toplam AVM ciroları, açılan AVM'lerin de etkisiyle yüzde 18 artışla 22 milyar liraya ulaştı.

Ziyaret sayılarında ise AVM sayılarındaki artışa ve ekonomik krize rağmen metrekare bazında düşüş yaşanmadı. 2009 yılında toplam 1 milyar ziyaret ile önemli bir eşiğin aşıldığı ifade edildi. AYD Başkanı Hakan Kodal, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“En zor dönem geride kaldı. 2010 yılına umutlarla giriyoruz. Üyelerimiz arasında yapmış olduğumuz anket çalışmasına göre AVM sektöründe cirolarda metrekare bazında yüzde 10 artış beklenirken, ziyaret sayılarında metrekare başına 8 artış hedefleniyor. 2010 yılında finansman ve talep tarafındaki sorunların tam anlamı ile çözülmemesi beklenmekle birlikte, yeni açılacaklarla birlikte AVM sayısı yüzde 12 artışla 270'e çıkabilir. AVM'lerin toplam cirolarının ise yeni açılacak AVM'lerin de katkısı ile yüzde 22 artışla, 27 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle