GeriEkonomi Avea'nın 6.5 milyon abonesi var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avea'nın 6.5 milyon abonesi var

Avea'nın 6.5 milyon abonesi var
refid:3883250 ilişkili resim dosyası

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, 250 milyon doları altyapı olmak üzere bu yıl 300 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını bildirdi. Türktan, abone sayılarını net 6.5 milyon olarak açıkladı.

Avea'nın, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışına dair sürecin tamamlanmasının ardından ilk yönetim kurulu toplantısında Genel Müdürlüğü'ne getirilen Cüneyt Türktan, soruları yanıtladı.

Kaliteli konuşma, kaliteli hizmet verme anlayışı ile bir yatırım programı kararı aldıklarını belirten Türktan, şunları kaydetti:  “300 milyon dolarlık yatırım kararı aldık. Bunun 250 milyon doları altyapıya gidecek. Diğer 50 milyon dolar, sistemlerimizin geliştirilmesi için kullanılacak.” Kurumsal bir yapıya da gideceklerini, kurumsallaşma hedefini çizdiklerini belirten Türktan, “Bunun devamı halka arz olabilir, uluslararası olabilir, içeride olabilir” dedi.

Türktan, Avea'nın sektörde geçen sürede hedeflenen karlılık ve abone sayısına bir türlü ulaşamadığının anımsatılması üzerine de, şu görüşleri dile getirdi: “Avea'ya baktığımızda, bir dönem Aria-Aycell dönemi vardı. Bir birleşme dönemi oldu. Şimdi üçüncü döneme girdik. Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle değişik bir yapıya girdik. Aslında Avea'nın bir zorluğu vardı. 1800 frekansına geç girdik. Piyasaya 3., 4. operatör olarak girdiğiniz zaman zorluklar oluyor. Yatırımı hızlı yapmanız gerekiyor. Türkiye'yi kapsama açısından olsun, kaliteli hizmet açısından olsun hala yapmamız gereken yatırımlar var.”

Yatırım tamamlandığı sürece, 1800 frekansının daha kaliteli konuşma imkanı sağlama açısından bir avantajı olduğunu vurgulayan Türktan, “Onun için, bir geç kalınmışlık var ama çok geç değil. Bence karlılık yolunda Avea ilerleyecektir. Abone alma açısından da ilerleyecektir” dedi.

“NET 6.5 MİLYON ABONEMİZ VAR”

Genel Müdür Cüneyt Türktan, abone sayılarını net 6.5 milyon olarak açıkladı. Türktan, “Tabii bu abone sayıları hangi formülle baktığınıza bağlı. Kullanılma açısından biz net aboneye bakıyoruz” ifadesini kullandı. Türktan, hizmet ve abonelik üzerine yeniliklerinin olacağını bildirdi.

Telsim ihalesinde en yüksek teklifi veren Vodafone'nun sektöre yeni bir oyuncu olarak katılımını da değerlendiren Türktan, sektörde kendini kanıtlamış, sadece mobil sektöre odaklanan dünyanın en büyük firmalarından birinin Türkiye'ye gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Hem yatırım açısından hem de telekom sektörünün bir parçası olarak bakıldığında bütün telekom sektöründe bir gelişme beklediklerini ifade eden Türktan, Türk Telekom'un özelleşmesi, Vodafone'un gelmesi ile Türkiye'de yeni bir sayfa açıldığını söyledi. Türktan, tutarlı bir rekabet içinde olan Vodafone'un, müşterilerin gelişmesi ve sektörde çalışanların eğitilmesi açısından da güzel bir rol oynayacağını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle