GeriEkonomi Avea’dan yüksek teknolojiye 300 milyon dolar yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avea’dan yüksek teknolojiye 300 milyon dolar yatırım

Avea, 2006 yılına yüksek teknolojiye yönelik yeni yatırımlarla girdi. Avea’dan yapılan açıklamaya göre, "Kaliteli hizmet ve kaliteli konuşma" anlayışıyla hazırlanan 300 milyon dolarlık altyapı ve teknoloji yatırımları programı kapsamında, hızlı sonuç alınacak yüksek teknoloji ürünlerine ağırlık verilerek "yüksek ses kalitesi" ve "hızlı veri (data) iletişimi" konularına öncelik tanındı.

Yatırım programının ilk adımını, alanında ulaşılabilecek en ileri teknoloji olarak nitelendirilen ve abonenin bulunduğu yere göre ses kalitesini dinamik olarak en iyi algıya ayarlayan AMR (Adaptive Multi Rate) teknolojisi oluşturuyor. Avea abonelerinin yüzde 85’i (telefonlarının desteklemesi durumunda) AMR teknolojisini otomatik olarak kullanabiliyor. Bunun yanı sıra, geçtiğimiz yıl başlanan EDGE yatırımlarının hızlandırılarak yaygınlaştırılması, yatırım programlarının ikinci adımı olarak belirlendi. Yüksek hızlı veri (data) bağlantısı olarak nitelendirilen EDGE (maksimum 240 kbit/saniye, ortalama 120 kbit/saniye) Avea’nın abonelerine sunduğu en son teknoloji ürünü servisleri arasında yer alıyor. GPRS kullanıcısı olan Avea aboneleri, EDGE özelliğini destekleyen telefonları ile daha hızlı veri bağlantısı servisinden herhangi bir işleme ihtiyaç duymadan ve ilave bir ücret ödemeksizin yararlanabiliyor. EDGE teknolojisinin, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Antalya, Bursa, İçel, Gaziantep, Muğla ve çevre illerinin yanı sıra, Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de uygulanarak abonelere yüksek hızlı veri bağlantısı sağladığı bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Avea, öncelik verilen 10 şehir ve belirtilen bölgelerdeki baz istasyonlarının yüzde 70’ini yüksek hızlı veri transferi yapabilecek şekilde yapılandırdı."

Nokia ile Sanyo işbirliği yapacak

DÜNYANIN
en büyük cep telefonu üreticisi Finlandiyalı Nokia ile Japon elektronik şirketi Sanyo işbirliği yapacak. Nokia ve Sanyo Electric Co.’nun, özellikle ABD, Latin Amerika, Japonya, Hindistan ve Çin’in de dahil olduğu Asya’da yaygın olarak kullanılan CDMA (Code Division Multiple Access-Kod Bölünmeli Çoklu Erişim) standardlarında mobil telefon geliştirmek ve üretmek için birlikte çalışacağı belirtildi. Nokia’nın, işbirliği ile zayıf olduğu CDMA piyasasında genişlemeyi umduğu bildirildi. Dünya mobil telefon pazarının yaklaşık yüzde 20’sinin CDMA standardlarında olduğu ifade edilirken, Nokia 2006’da yıllık CDMA cep telefonu pazarının 28 milyar dolara ulaşacağını, şu an 300 milyon olan CDMA cep telefonu kullanıcı sayısının da 2010 yılında 450 milyona yükseleceğini tahmin ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle