GeriEkonomi Avea: Cepte 9 milyon mutsuz var, bunun 2.5 milyonu bize gelir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avea: Cepte 9 milyon mutsuz var, bunun 2.5 milyonu bize gelir

Avea: Cepte 9 milyon mutsuz var, bunun 2.5 milyonu bize gelir
refid:10196005 ilişkili resim dosyası

Avea, numara taşınabilirliğine geçiş öncesinde kapsamlı bir pazar araştırması yaptırarak GSM pazarının dinamiklerini ve numara taşınabilirliği sonrasında sektörde hareketin ne yönde olacağını ortaya çıkardı.

Avea Genel Müdürü ve CEO’su Cüneyt Türktan, "Numara taşınabilirliğini izleyen 12 ay içinde Avea’ya 2-2.5 milyon yeni abonenin geleceğini tahmin ediyoruz. Türkiye’de şu anda 6 ile 9 milyon arası operatöründen mutsuz abone bulunmaktadır. Numara taşınabilirliği ile bu kitlenin hareket geçeceği bekleniyor. Bizim öngörümüz ilk aşamada yüzde 15 civarında bir abonenin operatör değiştireceği yönünde" dedi. Türktan, küresel krizden en az etkilenecek sektörlerin başında telekom sektörünün geldiğini ve bütçe, gelir hedeflerinde bir değişikliğe gitmediklerini söyledi.

15’inci büyük pazar

"Mobil Telekomünikasyon sektörünün Türkiye’deki Durumu" başlıklı bir sunum yapan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cüneyt Türktan, OVUM isimli yabancı araştırma şirketinin GSM sektörüyle ilgili bulgularını açıkladı. Türktan, araştırma sonuçlarına göre dünya mobil pazarında hat sayısının gelecek dört yıl içinde yüzde 30 büyüyerek,yaklaşık 5 milyar adede çıkacağını söyledi. Türktan, Avrupa’daki mobil telefon pazarı gelecek dört yılda yüzde 10 büyüyerek 1 milyar aboneye çıkacağını belirterek, şunları söyledi: "Türkiye’de ise mobil pazar bu sürede Avrupa’nın iki katı üzerinde büyüyerek yüzde 24 artışla 85.3 milyon hat sayısına ulaşacak. Yani 16.5 milyon yeni abone daha gelecek.2012 yılında hat sayımızın nüfusa oranı yüzde 114 olacak. Türkiye bu rakamla dünyada en fazla mobil telefon olan 15 ülke arasında yer alacak. Dünya mobil pazarı dört yılda 162 milyar dolar büyürken bu rakamın 24 milyar dolarlık kısmı Avrupa, 1.8 milyar dolarlık bölümü de Türkiye kaynaklı olacak."

1 trilyon dolar

Cüneyt Türktan, dünya mobil pazarının değer olarak gelecek dört yıl içinde yüzde 19’lük büyümeyle 1 trilyon 19 milyar dolar olarak tahmin edildiğini vurgulayarak " Avrupa pazarı ise, bu sürede yüzde 9’lık büyümeyle 298 milyar dolarlık bir büyümeye ulaşacak. Veri gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı da yüzde 20’den yüzde 26’ya çıkacak. Araştırma sonuçları Türkiye mobil pazarının 2012’ ye kadar Avrupa pazarından daha hızlı büyüyerek yüzde 21’lik artışla 10.5 milyar dolara yükseleceğini gösteriyor. Veri gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı ise yüzde 18’den yüzde 30’a çıkacak" bilgisini verdi.

Numara taşınınca hakim operatör pazar kaybediyor

9
Kasım’da numara taşınabilirliği uygulamasının başlayacağını kaydeden Cüneyt Türktan, numara taşıma uygulamasının dünyada birçok ülkede başarılı olduğunu belirterek, "Numara taşınabilirliği sonrasında genelde hakim operatörün payında düşüşler oluyor. Bunun tersi bir eğilim yok. Dolayısıyla bizim beklentimiz de hakim operatörün de Pazar payında düşme olacağı yönünde" yorumunu yaptı. Türktan, numara taşımanın en başarılı ve yüksek oranlı olduğu ülkelerde kısa taşınma süresi, pazar dinamikleri ve ücretsiz olma gibi özelliklerin etkili olduğunu söyledi. Türktan, 2007 yılında, başarılı örnekler olarak gösterdiği ülkelerden Finlandiya’da abonelerin yüzde 68’inin, İsveç’te yüzde 26’sının, Danimarka’da yüzde 42’sinin, İspanya’da yüzde 27’sinin operatör değiştirdiğini söyledi. Türkiye’deki pazar paylarına yakın oranların olduğu İspanya’da hakim operatörün pazar payı, numara taşınması sonrasında yüzde 54.9’dan yüzde 45.5’e düşerken, Belçika’da yüzde 56 olan hakim operatör payı yüzde 43’e indi. Finlandiya’da ise bu oran yüzde 50.95’ten yüzde 36.8’e gerilerken, İngiltere’de hakim operatör payı yüzde 37.4’ten yüzde 25’e düştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle