GeriEkonomi Av yasağı sona eriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Av yasağı sona eriyor

Ordu Tarım İl Müdürlüğünce 1 Eylül'de sona erecek çevirme ağları ve su ürünleri yasağı öncesi balıkçılara uyarılarda bulundu.

İl Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, çevirme ağları ve su ürünleri yasağının yarın itibarı ile son bulacağı anımsatıldı.

Açıklamada, yeni av sezonunun tüm balıkçılara hayırlı olması temennisinde bulunularak, şunlar kaydedildi:

“Karadeniz'de Ordu ili Ünye ilçesi Taşkana burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasağı, ilimiz karasularında kum midyesi avcılığı ve her türlü sürtme ağlar ile su ürünleri avcılığı yasağı devam etmektedir. Trolün serbest olduğu bölgelerde ise avcılık 15 Eylül tarihinde başlayacaktır. Yunuslar, foklar, denizalaları ve mersin balıklarının bütün karasularımızda avlanmaları yasaktır. Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve su altı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçlı balık avcılığı yasaktır. Boy yasakları devam etmektedir. Marmara Denizi ve Karadeniz'de, gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.”

Açıklamada iyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyulması gerektiği de belirtilerek, “Amacımız günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olmalıdır.

Unutulmamalı ki ideal avcılık dengeli avcılıktır. Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir” denildi.
Balıkçılığın kalkınabilmesi için özellikle düzenli, dengeli bir avcılık yapılması, zaman, yer, ağ ve boy yasaklarına mutlaka uyulması da istendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle