GeriEkonomi Atuk: Bu faizlerle daha fazla gitmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atuk: Bu faizlerle daha fazla gitmez

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Bülent Atuk, reel faizlerin çok yüksek olduğunu kaydederek, ‘‘Bu reel faizlerle sektörün daha fazla devam etmesi mümkün değil’’ diye konuştu.

Atuk, hazır giyim sektörü olarak çok ciddi sıkıntılarının olmadığını, mevcut problemlerin de Türkiye'nin genel makro düzeyinden kaynaklandığını ifade etti.

Sorunlarının başında finansman konusunun geldiğini ifade eden Atuk, reel faizlerin çok yüksek olduğunu ve sektörün bu reel faizlerle daha fazla devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. TGSD Başkanı Atuk, devletin fon piyasasında özel sektörle rakip olma konumundan çıkması gerektiğine işaret ederek, ‘‘Devlet kendisini rakip olma konumundan çıkartacak radikal önlemler almalı’’ diye konuştu.

Bankacılık sektörünün ihracata daha fazla fon ayırması gerektiğini belirten Atuk, bunun sağlanmasının yolunun da bankacılık sektörünün muzam karşılıkları veya kurumlar vergisi çerçevesinde desteklenmesi olduğunu söyledi.

Hazır giyim sektörünün geçen seneyi çok iyi kapattığını anlatan Atuk, sektörün yüzde 6.5 reel büyüme kaydettiğini, Çin'den sonra Avrupa'nın en büyük tedarikçisi durumuna geldiğini belirterek, suni yaptırımlarla, Dahilde İşleme Rejimi'nde bazı kısıtlamalarla ya da İhtisas Gümrükleri'ndeki yanlış uygulamalarla sektörün hızının kesilmemesi gerektiğini ifade etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle