GeriEkonomi ATO'dan yemek kartı boykotuna destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO'dan yemek kartı boykotuna destek

ATO'dan yemek kartı boykotuna destek

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin, yemek kartlarının komisyon oranları nedeniyle mağduriyet yaşadığını belirterek, "Kartlarda uygulanan komisyon oranlarının aşağı çekilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Baran, yazılı açıklamasında, ATO'nun Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi’nin kararı doğrultusunda, 27 Aralık'ta Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) tarafından ülke genelinde gerçekleştirilecek bir günlük boykot kararını desteklediklerini bildirdi.

Yemek kartlarına uygulanan komisyon nedeniyle ATO üyelerinin mağdur olduğunu belirten Baran, komisyon oranlarının aşağı çekilmesini istedi. Baran, "Zaten düşük karlılık oranlarıyla çalışan yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz, yemek kartlarına yüzde 9-10 civarında komisyon uygulandığını ve tahsilatı da ancak 45 gün sonra yapabildiklerini söylüyorlar. Bugün halen kredi kartlarında bile komisyon oranı yüzde 1-1,20 seviyelerindeyken yüzde 9-10'luk komisyon oranları gerçekten çok yüksek." değerlendirmesinde bulundu. 

Yemek kartı şirketlerinin büyük çoğunlukla yabancı menşeli olduklarına dikkati çeken Baran, söz konusu şirketlerin kendi ülkelerinde yüksek komisyon uygulamadıklarını kaydetti. 

Baran, Ankara'da yemek kartı kabul eden 10 binin üzerinde işletme ve 800 binin üzerinde kullanıcı bulunduğunu aktararak, bu kartların bazen marketlerde amacı dışında kullanıldığını da bildirdi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle