GeriEkonomi ATO'da 200 milyarlık yolsuzluk tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO'da 200 milyarlık yolsuzluk tartışması

ATO sosyal tesis inşaatı için yaklaşık 200 milyar liralık fazla ödeme yapıldığı öne sürüldü. Yapılan fazla ödemenin ayrıntıları ATO Başkanı Aygün tarafından son Meclis toplantısında sinevizyon gösterisiyle anlatılırken, yolsuzlukları araştırmak için bir inceleme komisyonu kuruldu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) sosyal tesis inşaatı için yaklaşık 200 milyar liralık fazla ödeme yapıldığı iddiası, ATO'yu karıştırdı. ATO'nun yeni Başkanı Sinan Aygün tarafından Ticaret Odası Meclis toplantısında gündeme getirilen bu iddiayı araştırmak üzere bir inceleme komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Buna karşılık, suçlamalara hedef olan dönemin başkanı Ahmet Çavuşoğlu, Bayındırlık Bakanlığı'nın resmi raporlarına kanıt göstererek bir usulsüzlük olmadığını savundu.

Ankara Ticaret Odası'nda büyük yankı yaratan tartışma, Başkan Sinan Aygün'ün Oda Meclisi toplantısında gerçekleştirdiği bir sinevizyon gösterisiyle sosyal tesis inşaatında fazla ödeme yapıldığını ileri sürmesiyle başladı. Aygün, toplantıda 1996 birim fiyatlarına göre keşif bedeli 317 milyar lira olarak belirlenen ve Ekim 1997'de bitirilmesi gereken tesis için bugüne dek müteahhide yapılan ödemenin 1997 birim fiyatlarıyla 837 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Aygün'e göre, 1996 yılındaki fiyatların 1997 birim fiyatlarına dönüştürülmesiyle keşif bedelinin 618 milyar lira olması ve yüzde 36 tenzilat oranı da düşüldüğünde rakamın 395 milyar liraya inmesi gerekiyordu.

NORMAL RAPORU VAR

Suçlamalara konu olan dönemde ATO Başkanlığını yürüten Ahmet Çavuşoğlu ise görevden ayrılmadan önce tesisle ilgili harcamaları kendi inisiyatifi ile Bayındırlık Bakanlığı'na incelettirdiğini ve bakanlığın üç uzmanı tarafından ‘‘düzgün’’ raporu verildiğini bildirdi. Çavuşoğlu, ayrıca müteahhide yapılan ödemenin Aygün'ün öne sürdüğü gibi 837 milyar değil, 535 milyarı aşmadığını ve bunun da belgelerle sabit olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, bu konuda ‘‘Devletin bu raporundan sonra kimse şurası-burası eğri diyemez. Derse bu işi mahkemede hallederiz. Meclis'te sunulan evraklar resmi evraklar değil. İnşaat henüz bitmediği için de geçici ve kesin hesaplar yapılmadı. O yüzden kimse birşey söyleyemez. Kaldı ki, bunun eski yönetimle ilgisi yok. Fiyatları 22 kişilik Fiyat Tahmin Komisyonu belirlemiştir’’ diye konuştu.

GÖREVİMİ YAPTIM

Sinan Aygün ise bu tartışmayla ilgili olarak ‘‘Bazı bulgular var. Bu bulguları Meclis'e arzetmek benim görevimdi. Bunu yapmamış olsaydım, o zaman ben görevimi yapmamış olurdum. Nitekim bu bulguları açıkladığımız zaman meclisin 140 üyesi hiçbir itiraz olmaksızın konuyu incelemek üzere bir komisyon kurulmasını kararlaştırdılar. Komisyon çalışmaları sonuçlandığında durum aydınlığa kavuşacaktır’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle