GeriEkonomi ATO: Vatandaşı bankalara ezdirmeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO: Vatandaşı bankalara ezdirmeyin

ATO Başkanı Sinan Aygün, TBMM’de bulunan Kredi Kartları Yasa Tasarısıyla kredi kartı borçlarına af istemediklerini belirterek. "Adalet istiyoruz. Vatandaşı bankalara ezdirmeyin" dedi.

Aygün yaptığı yazılı açıklamada, birçok konuda düzenleme getirme iddiasında olmasına karşın tasarının, faizlere çeki düzen getirmemesi ve temerrüde düşmüş kredi kartı mağdurlarına ödeme kolaylığı öngörmemesi nedeniyle ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğunu savundu. Aygün, "Bir af lafı tutturmuş gidiyorlar. Af isteyen kim? Biz adalet istiyoruz" dedi.

Kredi kartında yaşanan sorunların nedeninin yüzde 90’ını yüksek faizlerin, yüzde 10’ununu ise diğer konuların oluşturduğunu dile getiren Aygün, "Faize disiplin, borçlara ödeme kolaylığı yoksa, bankalarla birlikte kendiniz çalıp, kendiniz oynayın" dedi. Aygün şunları söyledi: "Yasa tasarısı bu haliyle bankaların zaferini ilan etmektedir. 22 banka hükümet nezdinde lobi yaparak istediklerini almışlardır. 22 banka 140 bin kartzedeye tercih edilmiştir. Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’na brifing vererek (bu yasayı bu şekilde çıkartmazsanız yasa tasarısını geri çekerim mesajı vermiştir) Ben aynı komisyona çağrıda bulunuyorum. Ben de geleyim. Gerçekleri bir de benden duyun."

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’in kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısının 140 bin, bunun da toplam kredi kartları içindeki payının yüzde 7.2 olduğunu söylediğini hatırlatan Aygün "Bankalar diyorlardı ki, sorunlu kredi kartlarının oranı yüzde 1-2’dir. Demek ki gerçeği yansıtmıyorlarmış. Devletin en resmi ağızı bu rakamı yalanlıyor" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle