GeriEkonomi ATO: Kredi kartı iki ayda 33 kişiyi öldürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  54
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO: Kredi kartı iki ayda 33 kişiyi öldürdü

ATO: Kredi kartı iki ayda 33 kişiyi öldürdü
refid:3799068 ilişkili resim dosyası

Tüketiciler Birliği, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) da desteği ile “Kredi Kartları Yasa Tasarısı”na eklenmesi istenen maddelerle ilgili imza kampanyası başlattı. ATA Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'de kuş gribi kadar önemli bir gribin daha bulunduğunu kaydederek, "Kuş gribinin faturası 5 kişi, kredi kartı gribinin faturası son iki ayda 33 kişi” dedi.

Aygün, kampanyanın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, kuş gribini önlemek için hayvanların itlafının yapıldığını ama kredi kartı gribini önlemek için 28 milyon kredi kartının itlaf edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
28 milyon kredi kartının itlafının yolunun şu anda Meclis'te Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda bekleyen Kredi Kartı Tasarısı olduğunu ifade eden Aygün, “28 milyon tane tavuk yakalanacağına, 550 tane milletvekili önerisi alınarak, kredi kartı gribi önlebilir” dedi.

Takipteki kredi kartı sayısının 709 bin 72, ödenmeyen borç miktarının 1,4 katrilyon olduğunu anlatan Aygün, seneye bu rakamın 4,5-5 katrilyon, mağdur sayısının da 1-1,5 milyon civarında olacağının tahmin edildiğini söyledi.
Kredi kartı aşısını beklemeye gerek olmadığını ifade eden Aygün, kredi kartı gribi aşısının Sanayi ve Ticaret Komisyonu ile 550 milletvekilinde olduğunu söyledi.

Şu anda ödenecek kredi kartı borcunun yani virüse yakalanmak üzere olan borcun 16 katrilyon 551 trilyon lira olduğunu, icra takibindeki borcun ise 1,4 katrilyon lira olduğunu belirten Aygün, “Bunlarda her an kuş giribine yakalanabilirler” dedi.

Kredi kartı faizleri için Avrupa'da da aynı dendiğini ancak bunun tamamen yalan olduğunu belirten Aygün, “Yüzde 10'dan fazla faiz alan Avrupa ve Amerika'da bir banka yok” diye konuştu. Aygün, yapılması gerekenin 709 bin 72 kişinin sorununu çözmek ve insafsız tefeci borçlarını indirmek ile biriken borçları vadelendirmek gerektiğini söyledi.
Bu arada, kampanyaya ilk imzayı Aygün atarken, basın mensupları da kampanyaya destek için imza attı.
Toplantıya duyma ve konuşma özürlü, asgari ücretle çalışan Ercan Orhan isimli bir vatandaşda katılırken, Aygün vatandaşın kredi kartı limitinin 2,5 milyar ve borcunun da 750 milyon lira olduğunu, iptal ettirmeyi istemesine rağmen, kredi kartını iptal edemediğini söyledi.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ ANKARA ŞUBE BAŞKANI BOL: YASA DERT ÇÖZMEKTEN UZAK

Tüketiciler Birliği Ankara Şube Başkanı Üstün Bol da Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Tasarısı'nın TBMM'de komisyonda görüşülmeye başlandığını hatırlatarak, kredi kartına uygulanacak faize sınır getirilmemesinin ve kredi kart borçlarının tasfiyesini içermemiş olmasının, çıkacak yasayı dertlere çözüm olmaktan uzaklaştıracağını kaydetti.
Bol, kredi kartlarına uygulanacak faiz oranını sınırlayan ve halen mevcut kredi kart borçlarına enflasyon oranında faiz uygulanarak, 12 taksitte ödenmek suretiyle tasfiye edilmesine ilişkin düzenlemenin yasaya eklenmesini istediklerini kaydetti.

Üstün Bol, bu konuda ülke çapında bir kampanya başlattıklarını belirterek, kampanyanın sloganının “Katile-hırsıza af/kredi kartına laf” olduğunu söyledi. İnternet ortamı, kent merkezlerinde kurulacak standlarda toplanacak 1 milyon imzanın TBMM'ne sunulacağını bildiren Bol, ”http://www.tuketiciler.org/kkimza1.asp” adresinde bulunan imza föyüne katılabilecek tüketicilerin talebinin, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve TBMM Sanayi Komisyonu üyesi milletvekillerine ulaştırılacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle