GeriEkonomi ATO ekmek zammını şikayet edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO ekmek zammını şikayet edecek

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Ankara'da kimsenin zamlı fiyatlarla ekmek satamayacağını belirterek, "Bu keyfi zammı uygulayanları Rekabet Kurumu'na şikayet edeceğiz" dedi.

Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Fırıncılar Odası tarafından alınan zam kararına ATO'ya bağlı ekmek fabrikalarının ve fırınlarının uymayacağını belirterek, kimsenin halkın ekmeği ile oynamaya hakkı olmadığını söyledi.

Aynı mal veya hizmet üreten veya satan kuruluşların aralarında fiyat belirlemesini yasaklayan Rekabet Kanunun'na göre zammın yasal bir dayanağının bulunmadığını belirten Aygün, bu yasağa aykırı hareket edenleri Rekabet Kurumu'na şikayet edeceklerini kaydetti. Aygün, ''Esnaf odaları sadece tarife belirleme yetkisine haiz kuruluşlardır. Birlikte zam yapma kararı bu yetkiyi aşan bir durumu ortaya çıkarır'' dedi.

Aygün, şunları kaydetti: "(Ankara'da ekmeye zam yapılacak) haberlerini öğrendikten sonra Oda'ya kayıtlı üyelerimi temsil eden Fırıncılar Meslek Komitemizle ekmek zammı konusunu istişare ettik. Her ne kadar bazı maliyet kalemlerinde artış olmasına rağmen, bugün için ekmeğe zam yapmayı gerektiren koşulların tam olarak oluşmadığı sonucuna vardık. Bu nedenle eskiden olduğu gibi Ankara'da ekmek 250 bin liradan satılmaya devem edecektir. Kimse ortaya çıkıp (Ekmeğe zam yaptık) demesin. Benimüyelerim bu zamma (Evet) demiyor. Biz (Evet) demediğimiz sürece kimse keyfi zam yapamaz. Halkın ekmeği oynanmasına izin vermeyiz. Kimse zamlı fiyatlarla ekmek satamaz sattırmayız.''
   
VATANDAŞA ÇAĞRI
 
ATO Başkanı Aygün, Ankaralılara zamlı fiyatlarla ekmek satanları ATO'ya bildirmeleri konusunda da bir çağrı yaptı.

Zam yapanları Rekabet Kurulu'na şikayet etmenin yanı sıra, zam yapan işyerlerinin Oda tarafından da disiplin cezası ile cezalandırılabileceğine dikkat çeken Aygün, ''Ancak bu cezaya hiç gerek kalmayacağını biliyorum. ATO'ya kayıtlı hiçbir fırın bu zammı uygulamayacaktır'' dedi.

ZAM ANKARA'DA UYGULANMADI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ankara fırıncı esnafının zam konusunda talebi olmadığını belirterek, "Ankara'da bugün bir zam uygulaması sözkonusu değil. Bu yakın gelecekteki günler içinde söz konusu değil" dedi.

Balcı, Ankara Fırıncılar Odası'nın ekmeğe yüzde 20 zam kararı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da ekmeğin kilogram fiyatının 1 milyon 333 bin lira olduğunu kaydederken, uygulamanın o şekilde devam ettiğini söyledi.

Esnafla paylaşılmayan bir karar olduğunu belirten Balcı, bu tür konularda yönetici arkadaşların daha hassas olması gerektiğini ifade etti. Balcı, şöyle konuştu: ''Kendilerine bu yönde uyarımızda olacaktır. Esnafın talep etmediği bir uygulamayı yönetici arkadaşlarımızın gündeme taşıması, gerçekleştirmek istemesi doğru değildir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle