GeriEkonomi ATO: Bütçe ödemeler ertelenerek denkleştirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO: Bütçe ödemeler ertelenerek denkleştirildi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 1984’ten bu yana bütçenin ilk defa bu yılın ilk yarısında fazla vermesinin, “matematiksel” değil, "tamamen duygusal" olduğunu ileri sürerek “Bütçe, ödemeler ertelenerek, paranın üzerine yatarak denkleştirildi” dedi.

Aygün yaptığı yazılı açıklamada, bütçe dengesini pozitife çevirmenin en kolay yolunun vergileri artırmak ya da harcamaları kısmak olduğunu söyledi. Bu basit kuralın, ilk altı aylık dönemde etkin bir şekilde kullanıldığını dile getiren Aygün, “Tüccarın, müteahhidin, çiftçinin, üniversite hastanelerinin, ihracatçının, ilacın parasını ödemezsen, bu bütçe elbet fazla verir” diye konuştu. Aygün, şunları söyledi:

“Devlet, tüccardan, yükleniciden aldığı mal ve hizmetlerin parasını ödemiyor, üniversite hastanelerinin alacaklarını bekletiyor. Diğer yandan, tarımsal destek ödemeleri, ihracatçının KDV iadelerini süründürülüyor. Devlet, bütçeyi fazla çıkaracağım diye bir yandan alacağı olanların sırtına biniyor, diğer yandan akaryakıta yılbaşından beri 16 kez zam yaparak vergi gelirlerini artırıyor. Dünyanın en pahalı akaryakıtı satılan bir ülkede bütçe açık verir mi?“

"SAĞLIKTAN KISILDI"

Sağlıkta hizmet başına ödeme sisteminden vaka başına ödeme sistemine geçilmesinin bütçeye fazla verdirme planının bir parçası olduğunu kaydeden Aygün, duble yol yapımı için ödenek isteyenlerin geri çevrilmesi ve özellikle alt yapı yatırımları için talep edilen ödeneklerin verilmemesini de "ne olursa olsun bütçe fazla versin" mantığının bir sonucu olduğunu dile getirdi.

"BORÇ NİYE ARTIYOR"

Bütçe gerçekleşmelerinin gerçekleri yansıtması ve yüzde 6.7 faiz dışı fazlanın gerçekleşmesi halinde, 2005 sonunda 244.8 milyar YTL olan borcun, haziran sonu itibarıyla 249 milyar YTL’ye çıkmasının hiçbir şekilde açıklanamayacağını anlatan Aygün, “Türkiye 2001 yılından beri sürekli büyüyor, sürekli faiz dışı fazla veriyor. Buna göre borçların düşmesi lazım. Ancak borçlar sürekli artıyor. Devletler, ayağını yorganına göre uzatsın diye bütçe yapar. Bütçe fazla verip, borç hala artıyorsa, ya bu bütçe yalan, ya faiz dışı fazla yalan, ya borçlar yalan, ya da biri bizi işletiyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle