GeriEkonomi ATO Başkanı Menevşe: Türkiye ekonomisi, orta gelir sarmalına girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO Başkanı Menevşe: Türkiye ekonomisi, orta gelir sarmalına girdi

ATO Başkanı Menevşe: Türkiye ekonomisi, orta gelir sarmalına girdi
refid:29952593-spot ilişkili resim dosyası

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, 2000’ler sonrası yakalanan büyüme trendinin orta gelir sarmalına girdiğini söyledi. Menevşe, “Bu noktadan sonra tekrar hareketlenmek ve yeni bir ivme yakalamak daha büyük bir çaba, daha akılcı ve daha stratejik bir ekonomi yaklaşımını gerektiriyor.” dedi.

Adana Ticaret Odası tarafından, 2014 Yılı Kurumlar ve Gelir Vergisi Rekortmenleri'nde ilk 25 sırada bulunanlarla; ilk 100 içerisinde yer alan meclis üyelerine ‘başarı belgesi’ verildi. ATO Meclisi’nde gerçekleşen törende konuşan Atila Menevşe, global ekonomide gündeme gelen çeşitli risklerin yanında, iç dinamiklerle ülke ekonomisinin de çeşitli sınavlardan geçtiğini söyledi.

Dünyada rekabet arttıkça bu rekabetin iş dünyasına yansımasının da aynı oranda hissedildiğini ifade eden Menevşe konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Özellikle 2000’ler sonrası yakaladığımız büyüme trendi, orta gelir sarmalına girdi. Yeni bir ivme yakalamak daha büyük bir çaba, daha akılcı ve daha stratejik bir ekonomi yaklaşımını gerektiriyor. Bu noktada iş büyük oranda biz iş dünyası mensuplarına düşüyor. Katma değeri yüksek iş ve sektörleri ön plana çıkarmak, AR-GE ve inovasyonu işimizin temel stratejisi yapmak, bilgi ve teknoloji odaklı çalışmak, pazarlama becerilerimizi geliştirmek, fırsatlar sunan pazarları keşfetmek, uluslararası işbirliklerine ve ortaklık kültürüne hızla adapte olmak gibi birçok adımı atmalıyız. Ekonomik olarak bir üst lige çıkmak istiyorsak o ligin kurallarını içselleştirmeli ve bir an önce harekete geçmeliyiz.”

Öte yandan piyasada moral ve motivasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Menevşe “Kendimize, işimize güvenmek ve moral ve motivasyonumuzu yüksek tutmak da başarının önemli bir bileşeni. Bu bakımdan vergi rekortmenlerimiz için düzenlediğimiz bu tören, başarıyı ödüllendirme ve özendirme adına önemli. Memnuniyetle belirtmek isterim ki; Adana’nın gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri arasında çok sayıda meclis üyemiz yer almaktadır. Adana’nın öncülerinin odamızın en temel organında görev alması, odamızın temsil bakımından doğru bir noktada olduğunu gösteriyor. Bunun için ayrıca mutluluk duyuyor ve kendilerini kutluyoruz.”

Törenin son bölümünde ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe tarafından 2014 Gelir ve Kurumlar Vergisi listelerinde yer alan işadamlarına başarı belgeleri verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle