GeriEkonomi Atlasjet'ten KTHY için 20 milyon dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atlasjet'ten KTHY için 20 milyon dolar

Atlasjet'ten KTHY için 20 milyon dolar
refid:15160206 ilişkili resim dosyası

Atlasjet, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) Projesi için ilk etapta yaklaşık 20 milyon dolar kaynak aktaracak.

Şirketten yapılan açıklamada, Atlasjet'in yüzde 51 ve KKTC İhtiyat Sandığının yüzde 49 hisse payı olan yeni bir şirket kurulacağı ve bu şirketin en geç Mayıs 2011 tarihine kadar operasyonu üstleneceği hatırlatıldı.

Atlasjet'in yeni kurulacak şirketin kar etme garantisini vereceği belirtilen açıklamada, zarar durumunda her iki taraf adına da gerekli sermaye artışını yapacağı bildirildi.

MİLLİ HAVAYOLU STANDARTLARINDA OLACAK

Yeni kurulacak havayolu şirketinin low-cost modeli ile değil, milli havayolu standartlarında hizmet vereceği ve business class uygulaması olacağı kaydedildi.

HÜKÜMETTEN KAYNAK YOK

Atlasjet'in bu projenin yürütülmesi için kendi üzerine düşen sorumluluklar için Türk Hükümeti'nden hiçbir kaynak kullanmayacağı ve tüm giderleri kendi öz kaynaklarından karşılayacağı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Atlasjet yeni şirketin kuruluşu için gerekli 5 milyon dolar sermayeyi artı mevcut biletli yolcuların taşınması içinde tahmin edilen, yaklaşık 15 milyon dolar maliyeti üstlenecektir. Bu yıl için bu projeye aktaracağı kaynak yaklaşık 20 milyon doları bulacaktır. İleride hedef karlılık yakalanabilir ise nabedel taşıyacağı 12 bin biletli yolcu dışında kalan, mağdur yolcuların taşıma maliyeti, KKTC tarafına yapılacak kar payı ödemesinden mahsup etmeye çalışacaktır.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle