GeriEkonomi Atık mermerler zengin etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atık mermerler zengin etti

Atık mermerler zengin etti
refid:17715991 ilişkili resim dosyası

DENİZLİ’de beş yıl önce, mermer fabrikalarından çıkan atık traverten ve mermerleri işleyerek dekoratif mozaik üretimine başlayan Mehmet Deligöz ve Cemalettin Baydi, ülkeye 3 milyon dolar döviz kazandırdı.

Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ, (DHA)

Fabrikaların hurdaya çıkarttıkları traverten parçalarını santimetre halinde işleyerek mozaik karo şekline getirdiklerini, bu sayede hurdalardan büyük katma değer sağladıklarını belirten Dermer Dekoratif Mermer şirketinin ortaklarından Mehmet Deligöz, "Denizli Türkiye’nin en zengin traverten yataklarına sahip. Ocaklardan çıkartılan traverten mermerler fabrikalarda işlenirken kırılmalar, bozulmalar olabiliyor. Hatalı ve yanlış kesim nedeniyle hurdaya çıkmış, kullanılmayan traverten hurdalarını toplayarak kendi işyerimize getiriyoruz. Burada hurda travertenleri santimetrekare olarak keserek mozaik karo üretiyoruz. Ürünlerin tamamını başta Fransa olmak üzere, AB ülkeleri, Afrika ve Avustralya’ya ihraç ediyoruz. Geçen yıl 1 milyon, beş yılda 3 milyon dolar tutarında ihracat yaptık" diye konuştu.

Ortağı Cemalettin Baydi ile 2004 yılında Pamukkale Üniversitesi’nden mezun olduklarını, üniversitedeki arkadaşlıklarını iş yaşamına taşıdıklarını söyleyen Deligöz, atölyelerinde 15 kişiye de iş imkanı sağladıklarını belirtti. Mermerle hiç ilgileri yokken sektöre girdiklerini belirten Mehmet Deligöz, "Aylık üretim kapasitemiz yaklaşık 2 bin 500 metrekare. Traverten hurdalarını tekrar işleyerek elde ettiğimiz bu mozaik karolar, evlerin salonlarında, mutfak banyo ve isteğe göre oturma odalarında kullanılabiliyor. Geçen yıla göre 2011 yılında siparişlerimizde yüzde 100’e varan bir artış yaşıyoruz. Aldığımız siparişleri zamanında teslim edebilmek için çalışan sayımızı artıracağız" dedi.

Monaco Prensi 2’nci Albert’in evinin duvarları için Denizli’den mozaik gönderdiklerini aktaran Celalettin Baydi ise "Monaco Prensi, Fransa’da ürün verdiğimiz şirkette bizim mozaiklerimizi beğenmiş. Fransa’dan özel ibaresiyle sipariş aldık. Bir hafta da gelen siparişi hazırlayıp Fransa’ya gönderdik. Firmamızda yaptığımız traverten mozaikle Monoca Prensi’nin evi de süslenmiş oldu. Şimdi de Denizli Ticaret Odası (DTO) için 60x60 cm ebadında traverten hurdalarından kentimizin simgesi olan horoz tabloları yapıyoruz. El emeği ile yaptığımız horozlarda DTO’nun yurt içi ve yurt dışı gezilerinde hediye olarak veriliyor" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle