GeriEkonomi Atatürk Havalimanı'na 21'inci yüzyıl teknolojisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürk Havalimanı'na 21'inci yüzyıl teknolojisi

Barajlar ve köprüler hariç, Türkiye'nin en büyük inşaatı olan Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar binasında kullanılacak 'Otomasyon Sistemi' için, yapımcı firma TAV (Tepe-Akfen-Vie) ile üstlenici firma Oracle-Koç Sistem-Xybase arasında düzenlenen imza töreniyle, projenin ilk adımı atıldı.

Dünyada sayılı havalimanlarında bulunan otomasyon sistemi sayesinde Atatürk Havalimı'nda 'Toplam Havalimanı Yönetim Sistemi'ne geçilecek. Bu uygulama ile birbirinden bağımsız olarak çalışan 100'den fazla alt sistem entegrasyonu, düşük maliyetlerle verimli bir şekilde sağlanacak. Bu sistem dünyanın en gelişmiş havalimanları arasında alan Hong Kong Chek Lap Kok, Malezya'nın Kuala Lumpur, Londra Heathrow gibi altıncı nesil havalimanlarında kullanılıyor.

Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük kapısı olan Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali'nin çok az havalimanında bulunan en gelişmiş otomasyon sistemine sahip olacağını belirten TAV Genel Müdürü Ali Özsoy, 'Aslında bu sistemin kurulması Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı şartnamede yer almıyordu. Ancak biz bilgi sistemlerin daha iyi çalışması ve kaliteli hizmet verebilmek için otomasyon sistemini kurmaya karar verdik. Sistemin maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar civarında' dedi. İnşaata 17 Şubat 1998'de yer teslimi ile başladıklarını açıklayan Özsoy, 'İhale şartnamesinde inşaat süresi 30 ay olarak belirlenmiş. Yani 17 Ağustos 2000'de teslimat öngörülüyor. Ancak, çalışmalar çok hızlı olduğu için daha erken tarihte bitireceğimizi sanıyoruz' dedi. Şirketin hedefi ise inşaatın ekim ayında tamamlayarak 31 Aralık'ta hizmete sokabilmek. İnşaatın tamamlanmasından sonra TAV, 7 Mayıs 2004 tarihine kadar terminali işletecek. Daha sonra Yeni Dış Hatlar Terminali DHMİ'ye devredilecek.

Yılda 14 milyon yolcuya hizmet edeceği bildirilen yeni terminalinin otomasyon sistemi için yapılan imza törenine TAV Genel Müdürü Ali Özsoy, Oracle Genel Müdürü Atilla Kır, Koç Sistem Genel Müdürü Bülent Gönç ve Xybase Genel Müdürü Suhaimee Abuhassan katıldı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle