GeriEkonomi Atatürk Havalimanı 50 milyon yolcuya çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürk Havalimanı 50 milyon yolcuya çıkıyor

Atatürk Havalimanı 50 milyon yolcuya çıkıyor
refid:15131106 ilişkili resim dosyası

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) 106 gün önce bakıma aldığı Ataköy-Florya yönündeki 06/24 pistinde yenileme ve uzatma çalışmaları tamamlandı. Atatürk Havalimanı’nın ‘kısa pisti’ olarak bilinen 06-24 pisti 300 metre uzatılıp, özel asfaltı ile frenleme oranının yükseltilerek 30 Haziran’daki açılışa hazır hale geldi.

1 milyar liralık yatırım

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, “Atatürk Havalimanı, Türkiye’de yolcu trafiğinin yüzde 35’ini karşılayan, dünyanın önde gelen finans ve ticaret merkezlerini İstanbul’a bağlayan çok önemli bir havalimanı. Buraya 10 yılda 1 milyar 10 milyon TL’lik yatırım yaptık. Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini, son metrekaresine kadar kullanılarak 50 milyon yolcuya kadar çıkartacağız” dedi.

Her metrekare kullanılacak

Üçüncü havalimanı konusunda da sorulara cevap veren Birdal, projenin makro amaçlı olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bu proje muhakkak yapılacak. Müstakil mi, Atatürk Havalimanı ile entegre mi. Buna bakıyoruz. Çorlu Havalimanı da değerlendiriliyor. Ama önceliğimiz Atatürk Havalimanı’nı son metrekaresine kadar kullanmak ve sıkıntıları yeni yatırımlarla çözmek.”

Bu arada Yeşilköy tarafındaki askeri bölgenin alınarak havalimanına eklenmesi konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirten Birdal, şu bilgileri verdi: “Bu bölgeye önce 06/24 pistine paralel bir taksi yolu, arkasından da Atatürk Havalimanı’nın ihtiyacı olan uçak park sahası yapacağız.”

Hedef sıfır rötar

Yapılan düzenlemelerle ocak-mayıs ayları arasında rötarların yüzde 17 azaldığını belirten Birdal, “Yılbaşından bu yana uçak sayımız arttı. Ama rötarları yüzde 17 azalttık. Hedefimiz sıfır rötar. Bu yolcu memnuniyeti için çok önemli” dedi.
Birdal, 06/24 pisti çalışmalarından sonra dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’in inip inemeyeceği sorusuna, “A380 diğer 3 bin metre uzunluğundaki 18/36 pistini kullanabilir” cevabını verdi.

Optik okuyucu gelecek kuyruklar bitecek

İSTANBUL Atatürk Havalimanı polisinin pasaport işlemlerini daha hızlı ve güvenli yapabilmesi için yeni optik okuyucular geliyor. 10 saniyede işlemi tamamlayacak optik okuyucular sayesinde pasaport kuyruklarında da azalma sağlanacak. Normalde pasaport işlemi ortalama 40 saniye sürüyor. Pasaportların çipli hale gelmesinden sonra Avrupa Birliği(AB) standartlarında pasaport bankoları da yenilenecek. Polis 120 adet pasaport optik okuyucusu alacak ve pasaport işlemleri artık optik okuyucularla gerçekleştirilecek. Halen giriş ve çıkış işlemlerinin yapıldığı 90 pasaport bankosunda sadece 5 optik okuyucu bulunuyor. 120 optik okuyucu yerleştirilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle