GeriEkonomi Ata Yatırım'a körfez sermayeli yeni ortak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ata Yatırım'a körfez sermayeli yeni ortak

Dubai Finansal Hizmetler Kurumundan yedi ay önce gerekli yetki belgesini alarak Uluslararası Finans Merkezinde “Ata Invest Dubai” şirketini kuran Ata Yatırım, azınlık hissesini Körfez bölgesinin özel yatırım fonlarından Mena Transformation Fund I LP’ye sattı.

Ata Yatırım’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin azınlık hissesinin, Levant Capital tarafından yönetilen ve Ortadoğu bölgesinde faaliyet gösteren bir yatırım fonu olan Mena Transformation Fund I LP’ye satıldığı bildirildi. Açıklamada, gerçekleştirilen satış işleminin, Ata Yatırım’ın Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında sınır ötesi iş imkanlarına yatırım yapma ve Ortadoğu’nun önde gelen bölgesel ve uluslararası oyuncularına yatırım bankacılığı hizmetleri sunma vizyonunun bir uzantısı olduğu belirtilerek, “Ata Yatırım, Levant Capital’in tecrübe ve gücünden alacağı destekle Körfez bölgesindeki kurumsal finansman ve varlık yönetimi hizmetlerini daha ileri noktalara taşımayı hedefliyor” denildi.

Ata Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Körfez bölgesinden stratejik bir hissedara sahip olmaktan dolayı memnun olduklarını ifade ederek, “Körfez bölgesi son yıllarda büyük bir ekonomik büyüme gerçekleştirerek kurumsal yatırımlar için kilit öneme sahip bir pazar haline geldi. Ata Yatırım da bölgenin önde gelen yatırım bankalarından biri olmayı hedefliyor” dedi. Körfez ve Türkiye arasında bir yatırım köprüsü olmak amacıyla geçen yıl sonu Dubai Uluslararası Finans Merkezinde “Ata Invest Dubai” şirketini kurduklarını hatırlatan Kurdoğlu, Ata Yatırım olarak bölgenin uzun vadeli büyüme potansiyeline ve Dubai’nin iş dünyasının uluslararası merkezlerinden biri olarak pozisyonuna güvendiklerini kaydetti. Kurdoğlu, Levant Capital ile gerçekleştirdikleri ortaklığın Ata Yatırım’ın bölgenin ekonomik entegresyon sürecindeki rolünü daha da ileri götüreceğine inandığını ifade etti.

Levant Capital CEO’su Salameh Sweis ise “Körfez’e açılan ilk Türk finansal hizmet firması Ata Yatırım ile kurduğumuz bu ortaklık, Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde önemli görevler üstlenecek, aracılık yapacak” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle