GeriEkonomi Asya krizinin sorumlusuna dava
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asya krizinin sorumlusuna dava

Tayland Maliye Bakanlığı, 1997 Asya krisine yol açan spekülatif para hareketleri sırasında ulusal para birimi Baht`ın değerini koruyamayan, eski Merkez Bankası Başkanı Rerngchai Marakanond aleyhine tazminat davası açma kararı verdi.

Bakanlık kaynakları, konuyu araştıran bakanlık yetkililerin üç yıl süren bir soruşturmadan sonra, Rerngchai hakkında 1.6 milyar dolarlık tazminat davası açılmasının uygun olduğu görüşüne vardığını bildirdi.

Merkez Bankası eski başkanının bu kadar paraya sahip olduğunun sanılmadığını belirten kaynaklar, davanın bu parayı tahsil etmekten çok, yalnız Tayland`ı değil bütün Güneydoğu Asya ekonomilerini perişan eden 1997 mali krizden, kimin kişisel olarak sorumlu olduğunun ortaya konulmasının amaçlandığını vurguladılar.

Bu arada Eski merkez bankası başkanı hakkında tazminat davası açılmasına karar veren soruşturma komisyonu, söz konusu kişinin hatasının kasıtlı olmadığı gerekçesiyle hapis cezası istemine gerek bulunmadığı görüşüne vardı.

Rernghchai ise bakanlığın karaı üzerine basına yaptığı açıklamada, kendisinin suçsuz olduğunu ve ``günah keçisi`` seçildiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Rerngchai`nin merkez bankası başkanlığı sırasında, 1997 yılının Mayıs Haziran ayları arasındaki bir kaç hafta içinde Tayland`da büyük spekülatif para hareketleri yaşanmıştı.

Bu hareketlere karşı ulusal para baht`ın değerini korumaya çalışan Merkez Bankası, döviz rezervlerini kullanmış, bu hareketin sonunda rezervler bir kaç hafta içinde 32 milyar dolardan 800 milyon dolara erimişti.

Tayland Merkez Bankası döviz rezervlerindeki bu korkunç erime karşısında, 2 Temmuz`da devalüasyon ilan etmek zorunda kalmıştı. Bu hareketin yol açtığı zincirleme tepki, bütün Asya`da milyarlarca dolarlık ekonomik kayba yol açan ve bölgenin ``mucize ekonomilerini`` iflasın eşiğine getiren 1997 krizinin patlak vermesine neden olmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle