GeriEkonomi Asya için ortak para birimi önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asya için ortak para birimi önerisi

Japonya'da muhalefet lideri ve Başbakanlık için en güçlü aday Yukio Hatoyama, Asya için tek para birimi yaratılmasını istediğini bildirdi.

Japon dergisi Voice'un pazartesi günü çıkacak sayısında yayımlanacak mülakatında Hatoyama, Asya'daki bütün para birimlerini birleştirerek ortak bir Asya para birimi oluşturulmasını önerdi.

Japon demokrat partisinin (PDJ) lideri Hatoyama, ABD para birimi doların saltanatının güçsüzleştiğini ve sona ereceğini, bu yüzden de Asya ülkelerini milliyetçi tavırlarını aşıp bölgede ekonomik güvenliği sağlamaya yönelik işbirliği kuralları oluşturmaya çağırdı.

"Ortak Asya para birimi en az 10 yılda yaratılır" diyen Hatoyama "Bu tür bir para birimi bölgedeki politik gerilimleri azaltmaya katkıda bulunur" diye konuştu.
Japonya'da 30 Ağustos'ta düzenlenecek genel seçimlerin gözde adayı Hatoyama, dünyanın yaşadığı ekonomik krizin, doların hakimiyetindeki ekonomik sistemin sağlamlığını ve sürekliliğini tartışmalı hale getirdiğini belirtti.

Asya'da ortak para birimi fikri, 1990'lı yılların başlarında ortaya atılmış ve 1997 ekonomik kriz döneminde bütün Asya kıtasında güncel hale gelmişti. Ekonomi uzmanları, Asya ülkeleri arasındaki politik ve ekonomik sistemlerin arasındaki büyük farklılıklar ve diplomatik anlaşmazlıklar nedeniyle böyle bir projenin imkansız olduğunun altını çizseler bile, ortak Asya para birimi fikrinin güncelliğini hala koruduğu ifade ediliyor.

Genel seçimler sonucu Başbakan olması halinde Hatoyama, Japon halkına, ABD'den bağımsız politikalar takip edeceği konusunda söz verdi. Japonya, doğu Asya Pasifik bölgesinde ABD'nin en yakın müttefiklerinden biri.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle