ASO’nun ‘kadın çalışan’ isyanı

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
19.09.2013 - 01:06 | Son Güncelleme:

Hükümetin kadın istihdamı politikasını eleştirerek, “İşveren, bu durumda kadın işçi çalıştırmaz” çıkışında bulunan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ardından bir tepki de ASO Başkanı Nurettin Özdebir’den geldi.

Kadınlara tanınması düşünülen yeni sosyal hakların kadın istihdamını olumsuz etkileyeceğini savunan Özdebir, “Dişlilerden birini aradan çekerseniz dişli kutusunun fonksiyonu kalmaz. Sadece erkekler yükü taşımak zorunda bırakılmamalı. Yanlıştan dönülmesi lazım” dedi. İş piyasasını esnetmek yerine daha katı düzenlemeler getirildiğini kaydeden Özdebir, “kadınlar işgücüne katılsın” sözlerinin son zamanlarda moda haline geldiğini öne sürdü. Özdebir, bir grup gazeteciye kadınlara yönelik düzenlemeyle ilgili şunları söyledi:

KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK

“Buna rağmen kadın istihdamını zorlaştıracak tedbirler alıyoruz. Geçen Ankaralı sanayici bir arkadaşım kadın işçi alınmaması talimatı verdiğini söyledi. Bir kadın için en ulvi şey anne olmaktır. Ama bunu yaparken ‘kaş yapayım derken göz çıkartmamak’ lazım. Japonya’da evlilikler çok azalmış. Bunun üzerine araştırma yapıyorlar, insanlar neden evlenmiyor diye. Çıkan sonuç boşanmak çok zor olduğu için bunu kolaylaştırın denilmiş. Bir yanlış varsa ondan dönülebilmesi lazım.”

Çekte ahlaki deformasyon var

ÇEKTE hapis cezasının kaldırılmasından sonra ahlaki deformasyon yaşandığına dikkat çeken Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çekte ciddi bir sorun yaşanıyor. Ekonomik suça ekonomik ceza olmalı ama yaptırımsız da kalmamalıydı. Adam çeki ödemiyor, mahkeme aylarca sürüyor. Adam malını kaçıracaksa kaçırıyor.”

GÜNÜN İŞ FIRSATLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı