GeriEkonomi ASKON'dan faiz uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ASKON'dan faiz uyarısı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, “Enflasyon korkusuyla hızlı bir şekilde faiz yükseltme yoluna girilirse, bir çukurdan başka bir çukura düşmek gibi bir yanlışlığı yapmış oluruz” dedi.

Mustafa Koca, enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Nisan ayı itibariyle ortaya çıkan çift haneli enflasyon rakamları korkunç hatırlatmalarda bulunsa da, bütün ilgili kurumların ve iş dünyasının bu gelişmeye teenni ile yaklaşmasının şart olduğunu belirtti.
Enflasyonist dönemlerin ülkeye neler kaybettirdiğini otuzlu yaşların üzerindeki herkesin bildiğini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Yanlış bazı izlenimlerle, 'o dönemlerde daha fazla kazanç olduğu' iddia edilse de, bunun göreceli bir durum olduğu ve esasen millete ciddi bir fakirlik getirdiği akıldan çıkarılmamalıdır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası uzun zamandır faizlerle ilgili olarak doğru bir politik çizgi içerisinde düşüşleri yönetti. Şimdi enflasyon korkusuyla yeniden hızlı bir şekilde faiz yükseltme yoluna girilirse, işte o zaman yeniden bir çukurdan başka bir çukura düşmek gibi bir yanlışlığı yapmış oluruz.

Krizden çıkış sürecine girdiğimiz şu günlerde, özellikle bazı sektörlerde gereğinden fazla heyecan olduğu ve ısınmanın meydana geldiğini müşahede ediyoruz. Bu heyecanın tüm ekonomik hayata yansımayacağını ve enflasyonun devam etmeyeceğini bilmek gerekir. Onun için aceleyle faiz silahına asla sarılmamak gerekir.”

Enflasyonda çift rakamlı bir seviyenin üzerine yeni çıkıldığını, bunun yıl sonuna aynen sirayet edeceğini düşünmenin gerekmediğini dile getiren Koca, “Gıdada ve hızla yükselen bazı sektörlerde normalleşme yaşanacaktır. Diğer ekonomi politik argümanları devrede tutmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Şimdiki dönem hem büyümenin desteklenmesi hem de enflasyona geçit verilmemesi gereken bir dönemdir. Ülkemiz bir kısım kuralları yıkmayı ve zaman zaman ekonomistleri de şaşırtmayı başarmış bir ülkedir. Yeni dönemin de buna göre şekillenmesi arzumuzdur” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle