GeriEkonomi Askeri üzen maaş maddesi değişiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Askeri üzen maaş maddesi değişiyor

Askeri üzen maaş maddesi değişiyor
refid:8934519 ilişkili resim dosyası

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’ndaki bir sözcük nedeniyle, rütbe terfilerinde mali hakları olumsuz etkilenen çok sayıda askerin Maliye ile Milli Savunma bakanlıkları aleyhine dava açtığı ortaya çıktı.

Hükümet çözüm olarak, TSK Personel Kanunu’nun, rütbe terfilerindeki maaş esaslarını düzenleyen maddesindeki "ay başı" sözcüğü "ayın onbeşi" olarak değiştirmeye hazırlanıyor. Bu değişiklik TBMM’ye geçen hafta gönderilen ve çok sayıda yasada değişiklik öngördüğü için "torba kanun" niteliğindeki tasarıda yer alıyor.

Ayın 15’i olacak

Tasarıdaki bir maddeyle, TSK Personel Kanunu’nun "Rütbe terfiinde ve kıdemlilik aylığa hak kazanma" başlıklı düzenlemesi değiştiriliyor. Mevcut yasadaki "Rütbe terfi veya rütbe kıdemliliği onanan subay ve astsubaylar kararname, karar veya onay metninde yazılı yükselme tarihini takip eden ay başından itibaren yeni rütbe veya kıdemliliğin birinci kademe aylığına hak kazanırlar" maddesinde yer alan "ay başı" ifadesi "ayın onbeşinden" olarak değiştirilecek.

Gerekçede neler var

Değişikliğin gerekçesi şöyle anlatıldı: "TSK personelinin, rütbe terfilerine ilişkin yeni aylıkların geçerlilik tarihine ilişkin ihtilaflar yaşanmakta ve gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse Maliye Bakanlığı çok sayıda idari davayla karşı karşıya kalmaktadır. Değişiklikle, rütbe terfilerine ilişkin yeni aylıkların geçerlilik tarihinin tereddütlere yer vermeyecek şekilde açıklığa kavuşturulması ve uygulamanın diğer personel kanunlarıyla paralel bir şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır."

Tasarıyla getirilen diğer bazı önemli düzenlemeler şöyle:

Sanal mobile hazine payı: Hiç yatırım yapmadan bir GSM operatörü aracılığıyla sanal mobil işletmeciliği vermeye hazırlanan şirketlere yüzde 15 Hazine payı ödeme yükümlülüğü getiriyor. Büyük giyim markaları ile futbol kulüplerinin lisans almaya hazırlandığı yeni işletmecilik için, söz konusu Hazine payı her ayın 20’sine kadar Hazine hesabına yatırılacak. Böylece aynı konuda hizmet veren tüm işletmecilerin mali yükümlülüklerinin eşitlenerek, haksız rekabetin önlenmesi amaçlanıyor.

Özürlüye eğitim ödeneği: Özürlülerin eğitim, bakım ve tedavi hizmetleri birbirinden ayrılacak. Zorunlu öğretim çağındaki özürlü bireylerin temel eğitimleri almaları teşvik edilecek. Eğitim giderleri için her yıl belli tutarlar Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulacak.

Hazine arazisine yüzde 1: Hazine mülkiyetindeki arazileri kullananlardan mevcut kullanım bedeline ek olarak, gelirlerden yüzde 1 oranında daha pay alınacak.

Kıyıları kullanandan yüzde 1: Kıyılarda tesisleri bulunan bazı sanayi kuruluşlarına daha önce izni verilen ancak işletmelerin üçüncü kişilere devrettiği iskele, dolgu ve limanlardan yüzde 15 pay alınacak.

Vatana ’karşılıksız hizmet’e maaş var

HAZIRLANAN tasarıya göre, "Karşılık gözetmeden Türk vatanına hizmet eden Türk vatandaşlarının" vatani hizmet tertibinden aylık bağlanması talebinde bulunmaları halinde aylık bağlanabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle