GeriEkonomi ’Asil’ ataması ikinci etaba kaldı, Arıoğlu emekli oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’Asil’ ataması ikinci etaba kaldı, Arıoğlu emekli oluyor

’Asil’ ataması ikinci etaba kaldı, Arıoğlu emekli oluyor
refid:7552928 ilişkili resim dosyası

Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, vekil olarak beş yıldır beklediği asil atama ikinci etaba bırakılınca ayrılmaya karar verdi. Arıoğlu, asaleten atandı, ancak emekli oluyor.

GELİR İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu emekliye ayrılıyor. Arıoğlu bu kararı, vekil olarak beş yıldır beklediği atamanın, "ikinci etaba" bırakılmasına duyduğu tepki nedeniyle aldı. Önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, kararnamesini üç kez iadesi nedeniyle önce Gelirler Genel Müdürlüğü’nü sonra da GİB Başkanlığı’nı vekaleten yürütmek zorunda kalan Arıoğlu’nun, Köşk’e Abdullah Gül’ün seçilmesiyle hemen atanması bekleniyordu. Ancak Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Arıoğlu’nu "pas geçerek", Başbakanlığa vekalet süreleri çok daha kısa olan Bütçe Genel Müdürü Naci Ağbal ile Maliye Teftiş Kurulu Başkanı Cemal Boyalı’nın kararnamelerini gönderdi.

İMZALANDI AMA: Bu tercih karşısında hayalkırıklığını gizlemeyen Arıoğlu, geçen ay Unakıtan ile görüştü. Bu görüşmeden sonra Unakıtan, Arıoğlu’nun asalaten atanma kararnamesini imzaladı. Ancak buna rağmen Unakıtan ile Arıoğlu arasındaki iplerin koptuğu, Arıoğlu’nun sadece emeklilik hakkını alabilmek için bu atamayı beklediği öğrenildi. Arıoğlu’nun Unakıtan ile arasının açılması konusunda, kulislerde; "vergi gelirlerinin düşmesi, Unakıtan’ın Arıoğlu’nun ön plana çıkmasından duyulan rahatsızlık ve bazı kurumsal vergi sorunları" gibi gerekçeler konuşuluyor.

BASIN TOPLANTISI YAPACAK: Atama kararı yayımlanan Arıoğlu’nun emeklilik dilekçesini bugün vermesi, yarın da basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. 1959 Sinop doğumlu olan Arıoğlu, A.Ü SBF’den mezun oldu. Maliye’ye 1980 yılında hesap uzman yardımcısı olarak giren Arıoğlu, İstanbul Defterdar Yardımcılığına atandı. Arıoğlu 1994’de Gelirler Genel Müdür Yardımcısı oldu. AKP hükümetiyle birlikte Genel Müdürlüğe, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kurulmasıya da buraya başkanvekili oldu. Arıoğlu, aynı zamanda Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Arıoğlu’na yurtdışı görev ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı görevlerinin önerildiği iddia ediliyor. Arıoğlu’ndan boşalacak GİB Başkanlığı için Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural, İstanbul Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy ve Müsteşar Yardımcısı Mehmet Şirin’in isimleri konuşuluyor.

Sezer’den vetoluydu

OSMAN Arıoğlu, 1959 yılında Sinop-Boyabat’da doğdu. 1975 yılında İzmir Karataş Lisesi’nden, 1979’da ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye bölümünden mezun oldu. 1980 yılında açılan sınavı kazanarak hesap uzman yardımcısı olarak Maliye Bakanlığı’na giren Arıoğlu, 1984’de hesap uzmanlığına getirildi. Arıoğlu, 1988-89 döneminde İngiltere’de belediye gelirleri konusunda etüd ve incelemelerde bulundu. 1989 yılında ise İstanbul Defterdar Yardımcılığına atandı. 1994’e kadar bu görevi sürdüren Arıoğlu, sözkonusu yıl Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdür Yardımcılığını üstlendi. 14 Ocak 1999 ile 4 Mart 1999 tarihleri arasında Gelirler Genel Müdürlüğüne vekalet eden Arıoğlu, AKP Hükümetinin göreve gelmesinin ardından 23 Kasım 2002 tarihinde Gelirler Genel Müdürlüğüne vekaleten atandı. Atama kararnamesinin Köşk’ten dönmesi nedeniyle Arıoğlu, bu görevi vekaleten sürdürmeye devam etti. Gelirler Genel Müdürlüğü’nün Gelir İdaresi Başkanlığına dönüştürülmesinin ardından Arıoğlu, bu defa Gelir İdaresi Başkan Vekili oldu. Arıoğlu’nun Gelir İdaresi Başkanlığına asaleten atanmasına ilişkin kararname, 9 Ekim 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle