GeriEkonomi Asgari Ücret Komisyonu çalışmalarına başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asgari Ücret Komisyonu çalışmalarına başladı

Asgari Ücret Komisyonu çalışmalarına başladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını dün yaptı. Toplantının açılışında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdam vurgusunda bulundu.

Selçuk şunları söyledi: “İstihdamı arttıracak en önemli eylemlerden biri de, asgari ücretin verimliliğe de katkı verecek seviyede belirlenerek tespit edilmesi olacaktır. Çalışmalarımızda, ücret artışı kadar, işin kendisinin yani istihdamın koruması da en çok önemsediğimiz konuların başında geliyor. İşin kendisini, yani istihdamı koruduğumuzda bireyin daha mutlu olduğunu biliyoruz.”

FEDAKARLIK BEKLEMEYİN

Türk-iş heyetine başkanlık yapan Nazmi Irgat ise, bu yıl fedakarlığın işçiden beklenmemesi gerektiğini belirtti. Fiyat artışları söz konusu olduğunda temel alınan artış oranının ücret artışlarında geçerli olmadığını belirten Irgat, “Asgari ücret kadar bir gelirin vergi dışı bırakılması tüm emek örgütlerinin ortak talebidir. Evli, iki çocuklu veya üç çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçen tutar yılın son aylarında azalmakta ve bu kayıp ortadan kalkmamaktadır. Simit çay hesabı da yapılabilir. Yumurta karşısında satın alma gücünün arttığını söylemek de pekala mümkündür. 2020 yılı için asgari ücretle çalışanlardan fedakarlık beklenmemelidir” ifadelerini kullandı.

DESTEK 200 LİRA OLSUN

İşveren heyeti başkanı TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise yeni dönemde asgari ücret desteğinin 200 liraya çıkarılmasını istediklerini belirtti. Koç, şunları söyledi: “Hükümetimizce son 4 yıldır işverenlere verilen asgari ücret desteği için öncelikle tekrar teşekkür ederiz. Bu desteğin, 2020 yılında 200 TL olarak ve tüm işletmeleri eşit şekilde kapsayarak devam etmesinin önemli olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim. Asgari ücret, çalışanların ‘geçim ücretini’ değil, çalışanlara ödenebilecek ‘en alt limiti’ ifade eden bir göstergedir. Bu doğrultuda belirlenecek ücrette, ülkenin ekonomik durumu ve işletmelere olan etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, işletmelere yansıyacak olumsuz etkiler çalışanlarımızı da aynı yönde etkileyecektir."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle