GeriEkonomi AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama

AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama
refid:23566910 ilişkili resim dosyası

Anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğunun yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu uygulamanın belli bir meslek erbabının zamanında bastırmasıyla mecliste kabul edilmiş bir düzenleme olduğunu dile getirdi.

Malatya’da temaslarda bulunan Şimşek, şirketlerin dünya ile rekabet edebilmelerini arzuladıklarını dile getirdi. Şirketlerin üzerindeki yükün hafiflemesini istediklerini  kaydeden Şimşek, şirketlerin üzerindeki yükü 2008 yılında yapılan çalışmalarla büyük ölçüde azalttıklarını söyledi.

ŞİRKETLERİN YÜKÜ AZALSIN

Anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğu ile ilgili bilgi veren Şimşek, “Benim şahsi görüşüm, bu yanlış bir uygulamadır. Yani bu tamamen belli bir meslek erbabının zamanında bastırmasıyla Mecliste kabul edilmiş bir düzenlemedir. Yani bir şirketin hukuk anlamında müşavirliğe ihtiyacı varsa gitsin, istediği şekilde bu hizmeti satın alabilsin” diye konuştu. Şirketler üzerinde 2008 yılında bu türden çok çok daha farklı yükler olduğunu belirten Şimşek, “O yüklerin önemli bir kısmını biz kaldırdık fakat demek ki bu devam ediyor. O yönde bir düzenleme yapılırsa biz Maliye Bakanlığı olarak destek çıkarız çünkü şirketlerimizin dünya ile rekabet edebilmesini arzularız. Şirketlerimizin üzerindeki yüklerin azaltılmasını arzularız” dedi.

5084 İMZAYA KALDI

5084 sayılı yasa kapsamında istihdam teşviklerini devam ettirmek üzere hükümet olarak Meclis’e bir tasarı götürdüklerini kaydeden Şimşek, tasarının kabul edildiğini, uygulamasına yönelik Bakanlar Kurulu kararının hazırlandığını belirtti. Kararın imzaya açıldığını ifade eden Şimşek, imzaların tamamlanmak  üzere olduğunu söyledi.
2013 yılının başından geçerli olmak üzere bu yönde bir düzenleme olduğunu belirten Şimşek, “İsraf ekonomisi değil, tasarruf, yatırım, üretim ekonomisi üzerinde Türkiyemizi inşa etmek, ilerletmek istiyoruz. Dolayısıyla bireysel emekliliğe verilen desteğin arka planında, cari açığı azaltmak, yatırımlara kanalize edecek tasarruf miktarını artırmak vardır. Hem 5084 hem bireysel emekliliğe verdiğimiz teşvikler birbirini tamamlayıcı niteliktedir. Onları bir alternatif olarak görmemek lazım.”

Devletin dış borcu yok

VATANDAŞIN döviz borcu olmadığını belirten Şimşek, “Çünkü biz dövizle borçlanmayı yasakladık. Vatandaşımızın aldığı borçlar sabit faizli tüketici kredileri. Vatandaşımızın bir döviz açığı yok. Bankalarda döviz mevduatı var. Devletin durumu da aynı şekilde. Devletin net anlamda dış borcu yok. Türkiye’nin şu anda 128-129 milyar dolar civarında döviz rezervi var ama döviz borcu 110 milyar dolar civarında. Dolayısıyla devlet olarak bizim dışarıya bu anlamda bir kırılganlığımız yok” ifadesini kullandı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle