GeriEkonomi Artvin'de Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artvin'de Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı

Artvin'de Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı

Yeşil Artvin Derneği'nin çağrısı ile saat 13.30'da yaklaşık 700 kişi Artvin Adliyesi önünde toplandı. Polisin güvenlik önlemi aldığı Adliye çevresinde dernek yetkililerince başvuru için kimlikleri toplanan vatandaşlar, daha sonra 10'ar kişilik gruplar halinde Adliye binasına girerek Cumhuriyet Savcılığı'na hazırlanan suç duyurusu dilekçesini vermeye başladı.

Suç duyurusunda yaşanan son olaylardan sorumlu tutulan Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Kılıç ve İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş'ın görevi kötüye kullanmaktan dolayı cezalandırılmaları istendi.

"ŞİRKETİN YASADIŞI KORUYUCULUĞUNU KABUL ETTİLER"
Şikayet dilekçesinde, mahkemelerin daha önce iptal kararları verdiği madencilik faaliyetinin yasa dışı olarak yeniden başlatıldığına işaret edilerek şu görüşlere yer verildi:"Maden şirketinin iş makineleri polis ve asker eşliğinde Cerattepe'ye çıkarılırken, güvenlik güçleri halka çok yoğun gaz ve sis bombası ve plastik mermiyle müdahale etti. Maden şirketine yer tahsisi yapılmadığından Cerattepe bölgesine girmek için gerekli izinleri yoktur. Maden şirketini ve araçlarını Cerattepe'ye çıkarma girişimi tümüyle yasadışıdır.

Artvinde Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı

Herhangi bir yasal dayanak olmadan ve maden şirketine yasadışı konum kazandırmak amacıyla Artvin Valisi Kemal Cirit'in talimatı ile güvenlik güçlerinin koruması altında yasa dışılığa karşı mücadele edenlere büyük bir baskı ve zulüm sonucu şirket araçları Cerattepe'ye çıkarılmıştır. Bu yasadışı durum Artvin Valisi'nin emir ve talimatı ile olmuştur. İlin valisi yasa dışı bir durumu meşrulaştırmak, oldu bittiye getirerek fiili durum yaratmak amacıyla maden şirketine, izni alınmamış bir alanı işgal etme kolaylığı sağlayarak görevini kötüye kullanmış, büyük suç işlemiştir.
Artvinde Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı
Artvin Valisi'nin bu talimatının hukuka aykırı olduğu Emniyet Müdürlüğü yetkililerine ve Jandarma Komutanı'na anlatılmış, kanunsuz emri uygulamanın suç olduğu da belirtilerek bu uygulama ve zulümden vazgeçmeleri belirtilmiştir. Şirketinin yasa koruyucuları olmayı görev kabul etmişler ve halka ağır biçimde saldırmışlardır. Bu nedenle kanunsuz emri uygulayan Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı ile isimleri tarafınızca tespit edilecek başka görevliler de suç işlemişlerdir. Bu kişiler haklarında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmaları için dava açılmasına karar verilmesini saygı ile talep ederiz." Grupların suç duyurusunda bulunma işlemleri sürüyor.
Artvinde Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı

 ESNAF ODALAR BİRLİĞİ BAŞKANI: CERATTEPE ARTVİN'İN KAFASINA ŞAPKA GİBİDİR

Adliye önünde toplanan kalabalığa destek veren Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Emirhan Elçi de, Cerattepe'ye hukuksuz, haksız ve adaletsiz bir müdahale yapıldığını belirterek, "Cerattepe Artvin'in kafasında şapka gibidir. Kazma vurulursa Artvin ortadan yok olur. Mahkemeler 3 kez, 'Ya Artvin ya maden' dedi. Mahkeme karalarına rağmen sağdan soldan dönüp yine geliyorlar. 2-3 gün sonra çıkacak  mahkemenin kararını neden beklemiyorlar? Bu kadar baskı yapan bir devletin mahkeme kararından da endişe duyuyoruz. Bu kadar sabredilemeyecek kadar gözlerini para hırsı mı basmış? Artvin halkı düne kadar TOMA' nın ne olduğunu bilmiyordu ama öğrettiler" dedi.

DONKİŞOT'TAN CARETTEPE'YE DESTEK

İstanbul'dan gelen Uluslararası Çevre Gazetecileri Derneği Başkanı Donkişot lakaplı  Osman Akkuş' da Artvin'deki çevre mücadelesine destek verdi. Artvin Adliye binası önünde, "Doğanın maliyeti sıfır değildir" ve "Ağaca, suya ve toprağa olan düşmanlığınıza gıcığım" yazılı afiş ve dövizler açan Osman Akkuş, 1992 yılında da maden mücadelesi için Artvin'e geldiğini hatırlattı, "Hükümet bu ülke topraklarının ciğerlerine girmek istiyor. Buna izin vermemek için buradayız. İnsanların kendi toprağına sahip çıkmaları çok anlamlı. Onların bu dirençli mücadelelerine destek olacağım" dedi. Adliye önünde toplanan gruptaki kadınlar da polislerin dün kendilerine yönelik sert müdahalesini eleştirdi, Cerattepe için mücadelelerinin süreceğini açıkladı.

Artvinde Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle