GeriEkonomi Artok: Şimdi ihracat zamanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artok: Şimdi ihracat zamanı

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Nuri Artok, kaynak sorununu bir ölçüde gideren ve dış kaynaklarla borçlarını çevirebilir hale gelen Türkiye için ihracatını arttırma zamanının geldiğini söyledi.

Artok, alınan kararlar ve uygulamalarla piyasaların bir ölçüde olsa nefes aldığını, ancak bu iyileşmenin hastayı ayağa kaldırıp koşturmaya yetmeyeceğini vurguladı.

Artok, ‘‘Gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek için koşmaya ihtiyacımız var. Dış borçlanma sadece zaman kazanmaya yarayacak. Türkiye önündeki kısa süreyi iyi değerlendirip kendisine ait olan gerçek kaynaklara yönelmeli. Gerçek kaynakta IMF'nin sunduğu borç değil, ihracatın kazandırdığı dövizdir. Şimdi ihracat zamanı’’ dedi. Krizin Türkiye için, herkes için yeni fırsatları da beraberinde getirebileceğine dikkat çeken Artok, kafaları değiştirmeden bir yere varmanın da mümkün olmadığını söyledi. Krizin ardından enkazın temizlenmesi için yeni bir programın uygulamaya konulduğunu hatırlatan Artok, Devlet Bakanı Kemal Derviş yönetiminde uygulanan ekonomik programın öncekilerden temel farkının, ekonomik sorunların nedenlerinin daha doğru tespit edilmesi olduğunu belirtti.

Artok, olumlu gelişmelerin kaydedilmesi halinde 2002 yılında ihracatta en azından yüzde 20'lik bir artış kaydedilebileceğini söyledi.

Artok, temel sorunun Türkiye'nin kaynaklarının yetersizliği, yeni kaynak üretilmesi konusunda devletin düzenleyici rolünü oynayamaması ve var olan kaynakların da siyasiler tarafından popülist politikalar uğruna heba edilmesi olduğunu da vurguladı. Artok, ‘‘Gereken denetimleri yapamaz ve kamu kaynaklarının popülist politikalara kurban verilmesini, bankaların hortumlanmasını ve insanların coplanmasını engelleyemezseniz aldığınız kararlar ne işe yarayacak. Kaygılarımız uygulama ile ilgilidir’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle