Artık trafik cezası kredi kartı ile de ödenebilecek

Hürriyet Haber
27.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Emniyet Genel Müdürlüğü, yasalarda yapılan değişiklikler, AB’ye uyum ve çeşitli aksaklıkları gidermek amacıyla Trafik Yönetmeliği’ni değiştiriyor. Yeni yönetmelikle, araçları çalınan vatandaşların, bir de motorlu taşıt vergisi ödettirilerek ikinci kez mağdur olmaları ortadan kaldırılıyor.

Mevcut yönetmelikte, araç çalınmasının ardından tescilin ortadan kaldırılması için bir ay sonra müracaat eden vatandaşlar, bu bir aylık dönemde motorlu taşıt vergisinden sorumlu tutuluyorlardı. Aracı çalınan kişiler artık savcılık ya da zabıtadan aldıkları çalıntı tutanağını aynı gün trafik tescil kuruluşlarına bildirecek ve vergiden kurtulacaklar.

Yönetmelikteki diğer yenilikler de şöyle:

Alkollü olmasından şüphelenilen kişiler, tarih, saat ve ölçüm sonucu ile seri numarası gösteren cihazlarla kontrol edilecek.

ALKOLLÜYE PSİKOLOJİK MUAYENE

Alkollü sürücülerin ehliyetleri birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl üçüncü defada 5 yıl süreyle alınacak. 2 yıl sonunda Sürücü Davranışı Geliştirme Eğitimi’nde başarılı olunursa, 5 yıl sonra ise psikiyatrik muayene sonucu iade edilecek.

Araç muayenesini geciktirenlere 7 iş günü geçici olarak trafiğe çıkış izni verilecek. Bu süre içerisinde muayenesini yaptırmayanlara para cezası uygulanacak, araçları trafikten men edilecek.

Trafik para cezaları kredi kartıyla da ödenebilecek.

AYDA YÜZDE 5 FAZİ

Para cezaları hemen ödenmezse, bir ay içerisinde ödenmeyen cezalar için her ay yüzde 5 faiz uygulanacak ancak, ceza tutarı iki katını geçemeyecek.


Ehliyet alınırken tescil kuruluşlarına sağlık raporu ve adli sicil belgesi ile başvuru yapmak zorunlu olacak.

Trafik tescil belgelerinde artık ‘hologram’ bulunmayacak ve güvenlik özellikleri artırılmış ve Merkez Bankası Banknot Matbaası’nda basılan kıymetli kağıt statüsündeki kartlardan hazırlanacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı