GeriEkonomi Artık Ruslar da pırlanta satacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık Ruslar da pırlanta satacak

Dünya elmas pazarında yeni bir dönem açılıyor. Elmas imparatoru De Beers ile elmas zengini Rusya'nın 1995'den bu yana süregelen pazarlığında uzlaşma sağlandı ve yeni dengeler getiren anlaşmanın 21 Ekim'de Moskova'da imzalanacağı açıklandı. İlk kez uluslararası elmas pazarına girmeyi başaran Moskova, bundan böyle pırlanta da satacak.

Rus Alrosa şirketi yeni paylaşım anlaşmasıyla ilgili olarak, ‘‘Güney Afrikalı De Beers Şirketinin dünyadaki teke konumu tarihe karışmış oluyor' derken, Rusya'nın Yakut Cumhuriyeti'nd çıkartılan işlenmemiş elmas taşlarının yarısı yani yılda 550

milyon dolarlık bölüm pırlantaya dönüştürülmek için De Beers'e teslim edilecek.

Geriye kala yaklaşık 780 milyon dolarlık pay ise Rus fabrikalarında pırlantay dönüştürüldükten sonra piyasaya çıkacak. Yeni anlaşmayla elmas piyasasına resmen giren Rusya, elde edeceği gelirin büyük bölümünü elmas endüstrisini geliştirmek içi harcıyacak.

1995 yılına kadar Rusya'nın komünist döneminden kalma elmas anlaşmas yürürlükteydi. Buna göre Rusya madenlerden çıkardığı elmas taşlarının tümünü işlemeden De Beers şirketine teslim ediyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle