GeriEkonomi Artık kaynaksız teşvik yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık kaynaksız teşvik yok

Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen, teşvik uygulamalarında, öncelikli ilkelerinin, ‘kaynağı ayrılmamış teşviklerin uygulamaya alınmaması’’ olduğunu söyledi. Hazine Müsteşarlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nın ortak düzenlediği ve üç gün sürecek olan ‘Genel Teşvik Politikalarının Değerlendirilmesi ve Yeni stratejilerin belirlenmesi’ semineri başladı.

Dinçmen, seminerin açılış konuşmasında bugüne dek oluşan deneyimler ışığında belirlenen iki temel ilkeden ikincisini ise devlet yardımlarının uygulama ve denetimi faaliyetlerinin diğer kamu harcamalarının tabi olduğu mevzuatlarına tabi olması olduğunu belirtti.

Devlet yardımlarının sadece ekonomik istikrar ve büyüme değil, sosyal amaçların gerçekleştirilmesine de yönelik olduğunu vurgulayarak ‘‘Bu açıdan bakıldığında devlet yardımları; mal ve hizmet üretimindeki artış, ürün çeşitliliği ve kaliteli üretim ile ihracatta yaşanan gelişmelerin sağlanmasında etkili olmuşlardır’’ dedi.

Kaynağı ayrılmamış olan teşvik sistemlerinin hem yatırımcıları yanlış yönlendireceği hem de devlete olan güveni sarsacağını vurgulayan Dinçmen, Müsteşarlığın bu nedenle çok titiz davrandığını kaydetti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle