GeriEkonomi Artık faiz düştükçe, enflasyon yükselir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık faiz düştükçe, enflasyon yükselir

Artık faiz düştükçe, enflasyon yükselir
refid:3871324 ilişkili resim dosyası

Değişik faiz oranlarıyla enflasyon varsayımlarında bulunan Merkez Bankası, faiz düşürülmezse enflasyonun yüzde 4.2’ye kadar inebileceğini belirtti. Enflasyon hedeflemesine geçişin ardından hazırlanan ilk "Enflasyon Raporu"nu dün bir basın toplantısıyla tanıtan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, "Mevcut faiz seviyesi bizi enflasyonda hedefe götürecek" mesajı verdi. Merkez, kısa vadeli faizlerin yıl sonuna dek yüzde 13.5 düzeyinde sabit tutulması halinde, enflasyonun 2006 sonunda 4.2 ile 5.8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin etti.

ÖNCE SABİT, SONRA DÜŞERSE:

Kısa vadeli faizlerin, önce yatay bir seyir izleyip, ardından kademeli olarak aşağıya çekilmesi varsayımı altında ise Merkez Bankası, enflasyonun yüzde 4.7 ile 6.3 aralığında gerçekleşmesini bekliyor. Serdengeçti, enflasyonun sabit faiz varsayımı altında 2007 yılının ortası itibariyle orta vadeli hedeflerle tutarlı patikanın altında kaldığına işaret etti.

TEMEL RİSK UNSURLARI:

Enflasyondaki düşüşün, son dört yıla göre geçen yıl biraz yavaşlamakla birlikte sürdüğünü belirten Serdengeçti, hizmet yoğun gruplar ile alkollü içkiler, tütün grubu fiyatlarındaki artışların enflasyondaki genel eğilimin çok üzerinde gerçekleştiğini vurguladı. Serdengeçti, temel risk unsurlarını da "petrol fiyatlarındaki artışların devam etmesi olasılığı, risk priminde oynaklığa yol açabilecek "uluslararası likidite koşullarındaki olası dalgalanmalar ve AB yolunda çıkabilecek olası krizler" olarak sıraladı. Yüksek enflasyon dönemine özgü fiyatlama alışkanlığının özellikle hizmet sektöründe sürdüğünün altını çizen Serdengeçti, bu alışkanlığın enflasyona olumsuz etkisinin bu yıl da süreceğini söyledi.

TÜKETİM TALEBİ GÜÇLÜ:

Son satış verileri, tüketim endeksleri ile eğilim anketlerine ilişkin veriler dikkate alındığında, "tüketim talebinin güçlü seyrini koruduğuna dair sinyaller içerdiğini" vurgulayan Serdengeçti, şu değerlendirmeyi yaptı: "Mevsimsellikten arındırılmış veriler, yurt içine yapılan otomobil satışlarındaki artış eğiliminin yılın son üç aylık döneminde de sürdüğünü gösteriyor. Dolayısıyla, yılın son üç aylık dönemine ilişkin talep ve üretim göstergeleri, ekonomik faaliyetin canlılığını koruduğuna işaret ediyor. Bu doğrultuda, makroekonomik program dahilinde yüzde 5 olarak belirlenen 2005 yılı sonu büyüme rakamının aşılması beklenmektedir."

YATIRIMLAR DA ARTIYOR:

Yatırımlardaki hızlı büyüme eğiliminin de sürdüğünü vurgulayan Serdengeçti, "Makine-teçhizat, büro makineleri ve elektrikli makine sektörleri üretimindeki artışlar devam ediyor. Ticari araç, yurtiçi satışları ve sermaye malları ithalatına ilişkin veriler de yatırımlardaki canlılığın sürdüğünü gösteriyor" diye konuştu.

CARİ AÇIK YÜKSELDİ:

Canlılığını koruyan arz ve talep nedeniyle, tüketim ve yatırım talenin artması sonucu, yatırım ve tüketim malı ithalatındaki hızlı artışların da sürdüğünü vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, bunun sonucu olarak da cari işlemler açığı yükseldiğini söyledi. Cari işlemler açığının 2005 sonunda GSMH’nin yüzde 6.2’si civarında gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Serdengeçti, şunları söyledi: "Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarındaki ve uzun vadeli kredi kullanımındaki artış eğilimi, cari açığın finansmanı açısından kısa vadede önemli bir sorun yaşanmayacağına işaret etmektedir."

Risk var diye adım atmama lüksümüz yok

SÜREYYA Serdengeçti, Merkez Bankası’nın kontrol edemediği dış riskler konusunda hedefler açıklayarak neden riske girdiği sorusuna "Riskler var diye adım atmazsanız hiç bir alanda hiç bir adım atamazsınız. Eli taşın altında olan kurumların böyle bir lüksü yoktur" yanıtın verdi. Başta ihracatçılar olmak üzere pek çok kurumun Merkez Bankası’nın politikalarına ilişkin eleştirileri bulunduğunun anımsatılması üzerine de Serdengeçti, ekonomi bir bütün olarak ele alındığında bunun değerlendirilmesinde farklı yaklaşımların doğal olduğunu söyledi.

Reel ücrette artış bekleniyor

YATIRIMLARIN güçlü seyri göz önüne alındığında, önümüzdeki dönemde verimlilik artışlarının sürmesinin de sürpriz olmayacağına değinen Süreyya Serdengeçti, bu yıl kamu işçisinin ücretlerine enflasyon hedefine paralel zam yapıldığını, ancak ortalama memur maaşlarının yüzde 12.7, asgari ücretin ise yüzde 8.6 oranında zam gördüğünü anımsatarak, "Reel ücretlerin 2006 yılında da artış eğilimini sürdürmesi beklenmektedir" dedi.

Tüketici kredileri izleniyor

TÜKETİCİ
kredilerindeki yıllık artış hızlarının yavaşlamakla birlikte, konut kredilerinde yüksek düzeylerde bulunduğunu vurgulayan Serdengeçti. "Merkez Bankası orta vadeli bir perspektif içinde, başta konut kredileri olmak üzere, toplam kredi artış hızını gerek fuyat istikrarı gerekse finansal istikrar açısından yakından izlemeye devam etmektedir" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle