GeriEkonomi Arkasına Carlyle ve Citi’yi aldı, İngilizce öğreterek 16 milyon lirayı yakaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arkasına Carlyle ve Citi’yi aldı, İngilizce öğreterek 16 milyon lirayı yakaladı

Arkasına Carlyle ve Citi’yi aldı, İngilizce öğreterek 16 milyon lirayı yakaladı
refid:12296523 ilişkili resim dosyası

68 ülkede 85 milyar dolarlık yatırımı yöneten Carlyle Group ile Citi Group’un 2005 yılında satın aldığı İngilizce öğretim şirketi Wall Street Institute’nin Türkiye lisansörü Dündar Uçar, geçen yıl 10 şubede toplam 16 milyon lira ciro yakaladı. Dündar Uçar, önümüzdeki 5 yıl içinde hızlı büyüyeceklerini ve 35 şubeli bir kurum haline geleceklerini söylüyor.

YILLARCA İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) meclis ve yönetim kurulu üyeliğini yapan Dündar Uçar’ın 2000 yılında Türkiye lisansını alarak açtığı ‘küresel ingilizce öğretim sistemi’ Wall Street Institute 5 ilde 10 şubeye ulaştı, 16 milyon lira ciro yaptı. Dündar Uçar, Wall Street Institute’nin 2005 yılından beri küresel iki dev Carlyle Group ve Citi Group’a ait olduğunu belirtiyor ve yaklaşık 200 kişilik istihdamla yürüttükleri İngilizce öğretimiyle iki kez hizmette mükemmellik ödülü kazandıklarını söylüyor.
Kenarından Kayserili
Tüccarlarıyla ünlü Kayseri’de doğduğunu ancak, başlangıçta ticaret yerine okumaya yönlendirildiğini belirten Dündar Uçar, şöyle konuşuyor: “Önce yatılı olarak köy enstitüsü okudum. Sonra, Gazi’de eğitim, sonra da İstanbul’da hukuk okudum. Ondan sonra da askerlik dönüşü ODTÜ’de hazırlık okulu müdürlüğü, öğretim ve senato üyeliği yaptım. 1970’te ise İstanbul’a dönüp avukatlık yapmak için kolları sıvadım. Ancak, hemen iş güç olmayacağını görünce bir dost tavsiyesiyle İngilizce kursu açtım. Dilkur doğdu ve onunla da çok başarılı olduk.”
İTO üniversite gibi
Dündar Uçar, İstanbul’da Dilkur’la yola devam ederken yine bir arkadaş tavsiyesi ile bu defa İTO’da etkin olma kararı alır. Dündar, şöyle anlatıyor: “İTO meclisine seçildim, iki sene sonra da yönetim kuruluna girdim. İTO’da Nuh Kuşçulu başkanlığında çok çalıştık. Turgut Özal çok şeyi değiştiriyordu ve bize danışıyordu. İTO’da olduğum sürede çok şey öğrendim. Devletçi düşüncelerim değişti. Sektörleri ekonomiyi çok daha iyi kavradım. İki üniversite bitirmiş gibi oldum. 1987’de başkanlığa da aday oldum ki o seçimi kaybettiğimde kendi işlerimi büyük ölçüde ihmal ettiğimi görmüştüm ve İTO’yu bırakıp işime bakmalıydım.”
Krizin ortasında
Dündar Uçar, Wall Street Institute ile tanışmasını da şöyle özetliyor: “İTO’dan sonra artık dış ticaret yapmak istiyordum. Ancak o sıralarda ABD’lilerle tanıştık ve bilgisayarlı bir İngilizce öğretim sistemi’ öneriyorlardı. Beni ikna ettiler ve Barcelona’ya götürüp uygulamayı gösterdiler. Türkiye lisansı için 2000 yılında anlaştık. ABD’lilerle yüzde 50’şer ortaklık düşündük ve isim hakkı olarak 800 bin dolar istediler. Ortak olursak, 650 bin dolar ödeyecektik. Hedef 2001 sonuna kadar 1 milyon dolar yatırım yapmaktı. 2001 yılı 12 Şubat’ında muhteşem bir açılış yaptık. Şişli ve Bakırköy’de 60 öğrenciyle başladık ama 19 Şubat’ta ekonomik kriz patladı. Öğrenciler paralarını geri almaya başladılar. ABD’liler ortak olmayı dondurdular. Biz de kendimiz yürüdük.”

Carlyle, Çin’i 148 milyon dolara sattı

WALL Street Institute’nin 2005 yılında Carlyle Group ve Citi Group tarafından satın alındığını da belirten Dündar Uçar, “Bu küresel devler geleceği olan bir şirkete yatırım yapar, geliştirir sonra da satarlar. Nitekim, 2 ay önce 39 şubeli Çin operasyonu 148 milyon dolar bedelle Perason Group’a satıldı. Perason Group da bir dev ve şu anda Longman Schools, Prentice Hall, Scott Foresman, Addison Wesley, Allyn&Bacon, Benjamin Cummings, PASeries, ELLis, Celebration Press, PEMSolutions, SuccessMaker, Waterford ve Family Education Network, Financial Times Group ve Penguin Group, Perason Group’un şirketleri konumunda. Carlyle Group 2005’te Çin operasyonunu için yaklaşık 50 milyon dolar vermişti. Biz Türkiye lisansörü olarak halen ciro üzerinden ana şirkete ödeme yapıyoruz ve onlar da cidi yatırımlar yapmaya devam ediyorlar, sistemi geliştiriyorlar. Şu anda Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre müfredatı, Genel Avrupa Dil Standartları (CEFR) ile uyumluluğu kanıtlanan ilk ve tek dil okuluyuz.”

ABD’liler oyaladı 2 milyon dolar yatırdı

WALL Street Institute Türkiye Başkanı Dündar Uçar, ABD’lilerin 2004 yılında “ortak olamıyoruz” diye resmen açıklama yaptıklarını belirtiyor ve şöyle konuşuyor: “Biz yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırımı kendimiz yapmış olduk. Eğitim programımız çok iyiydi ve büyük ilgi görüyorduk. 2003’ten itibaren kârlı bir kurum haline geldik. 2004’ten itibaren bağlı olduğumuz vergi dairesinde en çok vergi ödeyen ilk 10 şirket arasına girmeyi başaldık. İstanbul’da 5, Ankara’da 2, İzmit, Eskişehir ve  Bursa’da birer tane şube açtık. Ankara’daki şubemizi OSTİM’in içinde ki KOBİ’lere hizmet verelim. Wall Street Institute 29 ülkede 400 şubede faaliyet gösteriyor ve biz bu ülkeler arasında 2 defa ‘hizmette mükemmellik ödülü’ almayı başardık. Önümüzdeki dönemde franchising de vererek 5 yıl içinde 35 şubeye çıkacağız. Geçen yıl 6 bin 500 öğrenciye hizmet verdik ve 16 milyon lira ciro yaptık.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle