GeriEkonomi Arjantinli ekonomist Calvo: Grevler kapıda, enflasyon, işsizlik yükselecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arjantinli ekonomist Calvo: Grevler kapıda, enflasyon, işsizlik yükselecek

Arjantinli ekonomist Calvo: Grevler kapıda, enflasyon, işsizlik yükselecek
refid:26925202 ilişkili resim dosyası

Arjantin’in teknik iflasa düşmesi ülkenin geleceği ve dünya ekonomisine de etkileyecek. Dünyanın önemli ekonomistlerinden Arjantinli Guillermo Calvo’ya göre Arjantin’i daha kötü günler bekliyor. Türkiye için asıl tehlike ise Arjantin değil Fed’den gelecek.

Arjantinli ekonomist Calvo: Grevler kapıda, enflasyon, işsizlik yükselecek

bbalci@hurriyet.com.tr

Arjantin’in temerrüde düşmesi başta ülke ekonomisi olmak üzere dünya ekonomisi üzerindeki soru işaretlerini artırdı. Arjantin’in temerrüt ilanından sonra bu durumdan nasıl çıkacağı, borç krizinin gelişmekte olan diğer ülkelere ne derece sıçrayacağı ve Türkiye’ye etkisi merak konusu oldu.

Arjantin’den yetişen ve küresel sermaye hareketleri, ani duruş literatüründe dünyanın sayılı ekonomistleri arasında yer alan eski Inter American Development Bank başekonomisti, Columbia Üniversitesi öğretim üyesi Guillermo Calvo ülkenin içinde bulunduğu durumu ve dünya ekonomisine etkisini Hürriyet’e değerlendirdi.

GREVE GİTMEYE HAZIRLANIYORLAR
Calvo’nun ülkesi Arjantin için çizdiği tablo pek parlak değil. Arjantin’in sermaye piyasalarının dışında kaldığının altını çizen Calvo “Kısa vadede bu yüzden yaşanan şok büyük olmayabilir. Ancak hükümet açığını finanse etmek için uluslararası kurumlardan borç almayı planlıyordu. Bu da enflasyonu yüzde 30’un üstüne çıkardı. Ayrıca sendikalar da durumdan rahatsızlığını dile getirmeye başladılar ve birkaç hafta içinde genel greve gitmeye hazırlanıyorlar. Bu durum enflasyonu daha da yükseltebilir ve işsizliğin patlamasına yol açabilir. Eğer borç sorunu kısa vadede çözülmezse orta vadede görünüm umutsuz” diye konuştu.

ÇIKIŞ PLANI
Calvo’nun Arjantin için önerdiği çıkış planı ise enflasyonu düşürücü önlemler içeriyor. “Ben olsam Ocak ayına kadar RUFO hakkının (Arjantin’in borçlu olduğu hedge fonlara sunması muhtemel imkanın diğer borç verenlere de genişletilmesi hakkı) süresinin dolmasını beklerim” diyen Calvo çıkış planını ise şöyle anlattı: “Bundan sonra ABD’de hukuk savaşını kazanmış olan hedge fonlara borcu öderim. Aşama aşama da enerjiye devlet desteğini azaltırım. Bu hamle enflasyonu düşürürken iç pazarı da yeniden hareketlendirecektir. Ancak mevcut yönetimin kredibilitesi bu yolda önemli bir engel. Neyse ki Ekim 2015’te gerçekleşecek genel seçimlerle muhalefet partileri bu kredibiliteyi yeniden inşa etme şansına sahip olacak.”

TÜRKİYE’YE CARİ AÇIK UYARISI
Peki Arjantin’in yaşadığı bu çıkmaz çevre ülkelere ve Türkiye gibi ülkelere yayılma potansiyeline sahip mi? Calvo’ya göre Arjantin’in temerrüdü ancak Brezilya gibi Arjantin ile ticari bağları kuvvetli yakın ülkeleri olumsuz etkileyecek. Ancak Calvo Türkiye’ye farklı bir uyarı yapmayı da ihmal etmiyor. “Ben daha çok ABD’nin beklenen faiz artışından endişeleniyorum” diyen Calvo “Büyük cari açığa sahip Türkiye gibi ülkeler için ani duruş sonucunu yaratabilir” uyarısında bulundu.

GUILLERMO CALVO KİMDİR?
Guillermo Calvo Columbia Üniversitesi Ekonomi Politikaları Yönetim Programı direktörü ve profesörü. 2001-2006 yılları arasında Latin Amerika coğrafyasının Dünya Bankası olarak bilinen Inter American Development Bank’te başekonomistlik yaptı. İktisat biliminde “ani duruş” kavramına en önemli katkıları veren ekonomistler arasında gösteriliyor. Arjantin doğumlu Calvo son çalışmalarında gelişmekte olan ülkelere olan sermaye akımını, cari açık ve ödemeler dengesi krizlerini ele aldı. Bu çalışmalar alanının en çok atıfta bulunan çalışmaları arasında üst sıralarda yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle