GeriEkonomi Arjantin kredi için ABD'den destek arıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arjantin kredi için ABD'den destek arıyor

Yıllardır belini doğrultamayan Arjantin, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) taze kredi alabilmek için ABD'nin desteğini arıyor.

Arjantin Dışişleri Bakanı Carlos Ruckauf, Washington'da ABD Başkanı George W. Bush'un ulusal güvenlik danışmanı Condoleeza Rice ile görüşüp, bankacılık sisteminin çöküşünden kaçınılması için gereken milyarlarca dolarlık IMF kredisi için destek istedi.

Ruckhauf'un ABD Uluslararası Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile görüşmesinde, iki ülke arasında ticaret anlaşmazlıklarının çözümü için ikili ticaret ve yatırım konseyi kurulması kararlaştırıldı.

Ruckhauf'un ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Hazine Bakanı Paul O'Neill ile de bugün görüşmesi bekleniyor.

Bu arada, IMF'den Arjantin ile ilgili bölümün başkanı Claudio Loser, IMF destekli ekonomik program çalışması için bu hafta ülkeye geliyor.

IMF yetkilileri, bilhassa Arjantin Kongresi'nde tartışılan, şirketlerin yabancı bono ödemelerini efektif olarak yasaklanması gibi bazı hükümet politikalarından endişeli.

IMF yardıma hazırlanırken, Dünya Bankası ile Inter-Amerikan Kalkınma Bankası (IADB), Arjantin'in acil sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi için kredilendirmeyi hızlandırmaya hazır olduklarını bildirdi. Bu iki uluslararası banka, Arjantin'in talebi halinde, sosyal kullanıma yönlendirilmek üzere 1'er milyar dolar kredi verebileceklerini bildirdi.

Bu arada, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Yatırım Hizmetleri, Telefonica de Argentina dahil, bono çıkartan 26 Arjantinlişirketin iflasa yakın olduğunu bildirdi.

Yeni önlemlerle hiper-enflasyonu önlemeye çabalayan Arjantin hükümeti, Brezilya'nınkine benzer enflasyon hedefleme sistemin benimseyecek, ancak, bu sistem 2003 yılından önce hazır olmayacak. Yeni bütçede 2002 yılı enflasyonu yüzde 15 civarında hesaplanıyor.

Öte yandan, devlet başkanlığı sarayı önünde davul ve tencerelere vurarak protesto gösterisi yapan binlerce işsiz Arjantli, istihdam talebiyle anayolları ulaşıma kapadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle